Termín musel být odložen, protože soudy prozatím nerozhodly o podané stížnosti na neplatnost voleb v Královéhradeckém kraji. Informovala o tom mluvčí kraje Martina Götzová.

„Termín jednání zastupitelstva musí být zveřejněn s desetidenním předstihem na krajské úřední desce, proto svolává hejtman ustavující zastupitelstvo na pondělí 14. listopadu," uvedla mluvčí.

Nejvyšší správní soud v Brně totiž stále nerozhodl o podjatosti hradeckého krajského soudu, který o volebních stížnostech běžně rozhoduje. Námitku o podjatosti  přidal ke své volební stížnosti notorický stěžovatel z Ostroměře na Jičínsku, kterému volební komise opět neumožnila volit kvůli propadlé občance. Zajímavé je, že muž napadl i podjatost senátu správního soudu, který má tuto agendu na starosti, takže o ní rozhoduje jiný jeho senát.

„Z Brna nám o námitce z naší podjatosti zatím nedorazilo žádné vyrozumění," potvrdil včera odpoledne mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Jan Kulhánek. Teprve poté, co správní soud rozhodne o námitce z podjatosti, bude krajský soud řešit samotnou volební stížnost. Muž z Ostroměře podává volební stížnosti pravidelně a soudy mu je opakovaně zamítají.

Situace v hradeckém kraji je o to zajímavější, že tento kraj byl v celé zemi vůbec prvním, kde byla ústně dohodnuta nová koalice – již týž večer po uzavření volebních místností. Nakonec se zde ale ustavující zastupitelstvo bude konat jako jedno z posledních v zemi.

Během něj budou mít krajští zastupitelé na programu především volbu hejtmana, jeho náměstků a dalších členů krajské rady. Dále budou zřízeny výbory zastupitelstva a zvoleni jejich předsedové.

Říjnové volby do krajského zastupitelstva v hradeckém kraji sice vyhrálo hnutí ANO vedené náměstkyní ministryně pro místní rozvoj Klárou Dostálovou, kterému se podařilo získat  celkem 13 mandátů. Do vedení kraje se však nedostalo. Bezprostředně po skončení voleb se totiž na vytvoření koalice dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. Hejtmanem by se podle dohody měl stát lídr sociálních demokratů Jiří Štěpán.

Koalice bude mít v zastupitelstvu 24 mandátů, vítězné ANO tak skončilo v opozici. Podle jeho představitelů je nová koalice „podvodem na voliče".