Zatím přesně podle harmonogramu jde stavba nové knihovny ve Skálově ulici v Turnově. Touto dobou je kompletně navrtáno všech 24 hlavních pilotů.

Stavební firma několik dní pracovala na záporovém pažení zadní stěny, aby směrem k parku břeh nesjížděl. Ve stěně se bude ještě pokračovat v další části, kde bylo při hloubení stavební jámy minulý týden objeveno sklepení, takzvaná mačkárna skla. Průzkum sklepení archeology teprve čeká, statik musí určit, zda je pohyb v prostorách bezpečný.

„Snahou všech je historické sklepení zachovat, proto došlo na staveništi opět k přeměření. Dobrou zprávou je, že se tam nová knihovna vejde a objev není z hlediska stavby komplikací,“ sdělila mluvčí turnovské radnice Zdenka Štrauchová.

Na stavbě jsou hotové drenáže pod základovou deskou, aby mohla odtékat voda. Dále se dělají vsaky a vše se připravuje na napojení na kanalizaci. Podle předběžných odhadů dojde koncem tohoto týdne na podkladní beton a začne se vázat deska.

Výstavba nové knihovny v Turnově začala v dubnu letošního roku demolicí plátna letního kina.

Od druhé poloviny května následovalo založení stavby a samotná výstavba nosných konstrukcí, ještě letos by stavba měla být pod střechou. Finalizace hrubých prací se předpokládá v dubnu 2025, celkové dokončení stavby je stanoveno na začátek prosince 2025.

Harmonogram stavby si zřejmě nakonec vyžádá uzavření letního kina na dvě sezóny. Výběrové řízení na dodavatele se oproti původnímu plánu výrazně prodloužilo, s tím bylo nutné posunout i termín dokončení stavby.

Stavba nové knihovny v Turnově jde podle plánu.Zdroj: MěÚ Turnov

V provozu zůstává občerstvení u letního kina, které otevřelo už se začátkem dubna. V květnu je otevřeno od pondělí do čtvrtka, vždy od 14 do 20 hodin, v neděli od 15 do 20 hodin. „Zároveň se otvírací doba může rozšiřovat v návaznosti na program. Tento rok plánujeme více hudebních akcí, hlavně živých koncertů. I letos se budou konat oblíbené jam sessions, odpoledne s DJ nebo slam poetry. Na své si přijdou také milovníci karetních a deskových her,“ doplnila vedoucí gastroprovozu Kulturního centra v Turnově Pavla Matysová.

Velmi praktickou poznámkou může být, že v provozu zůstanou také veřejné toalety (vstup na drobné mince), které bezprostředně přiléhají k areálu letního kina.

Lávka přes Jizeru v Železném Brodě. Denně ji využijí stovky lidí, bude ale zřejmě na čas uzavřena.
Železný Brod: Po jarmarku začne stavba lávky přes Jizeru. Lípy musí padnout

O filmová představení pod širým nebem ale v Turnově nezůstanou. Ve spolupráci s Městskou sportovní Turnov se chystá projekce v Maškově zahradě. Občasné filmové projekce by v letních měsících mohly doplnit večerní program koupaliště.

Investice města dosáhne necelých 111,3 milionu korun, z čehož 68 milionů korun činí dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.