„Šetření se uskuteční ve třiceti evropských zemích a výjimkou není ani Česko a také Královéhradecký kraj. Měli bychom zjistit sociální a ekonomickou situaci rodin a získat data pro výpočet ukazatelů, sloužících ke zpřesnění peněžní a materiální chudoby. Potrvá až do 13. kvě

tna,“ vysvětluje ředitel krajské správy Českého statistického úřadu v Hradci Králové Miloš Polák.

Jak dodal, lidem se budou tazatelé prokazovat služebním průkazem, to v případě zaměstnance statistiky. Externí spolupracovníci pak ukazují občanský průkaz, průkaz tazatele a příslušné pověření.

„Ve všech fázích sběru a zpracování dat je zaručena anonymita zjištěných údajů a data jsou přísně chráněna. Všichni pracovníci jsou vázáni mlčenlivostí,“ doplnil Miloš Polák. Podle něho se otázky týkají například nákladů na bydlení, pracovní aktivity, životní a sociální situace.

Průzkum se uskuteční v Královéhradeckém kraji v menších obcích i ve městech, přitom statistika má k dispozici pětatřicet tazatelů. „Šetření je sice dobrovolné, ale jsme rádi za každou ochotu a účast vybraných respondentů, neboť nám umožňuje získat řadu důležitých informací o situaci domácností, které nelze jiným způsobem získat,“ uvedl Miloš Polák.

Na Hradecku se například jedná o Hradec Králové, Nový Bydžov, Smiřice, Blešno, Výravu, Lužec nad Cidlinou či Urbanice, na Jičínsku pak o samotný Jičín, Lázně Bělohrad, Novou Paku či Ostroměř. Na Náchodsku jde o Náchod, Jaroměř, Červený Kostele, na Rychnovsku například o Dobrušku či Opočno. Na Trutnovsku se statistici s formuláři objeví například ve Dvoře Králové nad Labem, v Trutnově, Hajnicích, Radvanicích, Rtyni či obci Vítězná. (pov)