Zatímco v Praze se v letošním prvním pololetí ubytovalo víc než 2,5 milionu cizinců, v ostatních krajích to byl v součtu jen necelý milion a půl.

Tomu odpovídá i žebříček nejnavštěvovanějších míst 
v zemi - v první desítce figuruje hned sedm, které se nacházejí v metropoli.

Rolby, lavičky, značky

Ministerstvo pro místní rozvoj se proto rozhodlo, že příští rok podpoří cestovní ruch v krajích. V první vlně na něj dá 300 milionů korun, následovat bude dalších 280 milionů.

Podpora bude mít dvě části: jedna se týká marketingu (zaměřeného jak na cizince, tak tuzemské turisty), druhá infrastruktury.

Konkrétně tak za peníze půjde pořídit například sněžné rolby nebo solární lavičky, kde si lze dobít mobilní telefon.

Peníze bude možné utratit také za navigační systémy pro hendikepované, značení turistických a běžeckých tras, nebo zavedení různých slevových karet, například pro návštěvu hradů a zámků.

Praha už má dost

O podporu můžou žádat  samosprávy s výjimkou statutárních měst a městských částí, dále jejich organizace, mikroregiony, provozovatelé infocenter, neziskovky i podnikatelé 
v cestovním ruchu.

Na nejvíc peněz se můžou těšit v Moravskoslezském, Ústeckém a Středočeském kraji. Nejméně v Praze.

Stát přispěje žadatelům maximálně na polovinu výdajů. „Je to motivační program. Nechtěli jsme jen poskytovat dotace nebo půjčky. Hotelů, akvaparků nebo golfových hřišť máme z minulého období dost," říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Žádosti lze podávat od 
1. prosince 2016 do 6. ledna 2017. Dotace musí být vyčerpána do konce příštího roku.   (čtk, ai)

Ministerstvo bude štědré, města ještě netuší, zda nabídky využijí

Královéhradecký kraj/ Jičínsko - Městské informační centrum v Jičíně k poslednímu říjnu překonalo magickou hranici sto tisíc  návštěvníků.

Konkrétní číslo, na kterém se počítadlo návštěvnosti zastavilo, je 100 057 osob. Zpráva potěšila provozovatele o to víc, protože za celý loňský rok se návštěvnost vyšplhala „pouze" na 98 579 osob. Cestovní ruch je na výsluní, do regionu přijíždí stále více turistů. A co jim pohádkové město nabídne v příštím roce?

Ministerstvo pro místní rozvoj překvapilo svojí štědrostí. Ministryně Karla Šlechtová představila nový program na podporu cestovního ruchu v České republice - Národní program podpory cestovního ruchu v regionech. Pro žadatele je připraveno 300 milionů korun. Žádosti je možné podávat od 1. prosince do 6. ledna 2017. Zvládnou to úřady, mají své projekty připravené v šuplíku?

Města zatím netuší

Většina námi oslovených měst o vyhlášeném grantu moc informací neměla.

Ani v Jičíně zatím nemají jasno, zda se štědrosti ministerstva pokusí využít, s programem se ještě nestačili seznámit. „Teď vám k tomu moc neřeknu. Vařila bych z vody. Nejdříve si musíme pořádně prostudovat podmínky a na co konkrétně program finance poskytuje. Pak budeme moudřejší," přemýšlí referentka odboru kultury města Jičín Alena Stillerová, která si zároveň myslí, že termín pro podání žádostí je dost šibeniční. „Pokud nemáte nic vymyšleného, asi těžko stihnete žádost podat," konstatuje referentka.

Novopacký šéf školství a kultury Bohuslav Benč nechce zatím nic komentovat. Na radnici se prý musí poradit, který projekt na podporu cestovního ruchu by připadal v úvahu. Pačtí mají v plánu například vybudovat za městem geopark s přístupovou cestou.

Místostarosta Lomnice nad Popelkou Zdeněk Rajm tak zaskočený nebyl. Město pravděpodobně program nevyužije. „Letos jsme dokončili projekt Naučné stezky, jenž byl spolufinancován právě z dotací ministerstva pro místní rozvoj z programu Cestování dostupné všem. Nyní máme ještě rozjetý projekt na vybudování rozhledny, který nám běží přes českopolskou spolupráci přes euroregion. Rovněž budeme začínat přestavbu informačního centra, na což se žádné dotační tituly nevztahují, takže to budeme dělat z vlastních prostředků. V tuto chvíli nic dalšího připraveného nemáme, myslím si tedy, že tento grant asi nevyužijeme," vysvětlil místostarosta.

Kam jsme vloni vycestovali
V roce 2015 bylo podle Českého statistického úřadu vykázáno 11,3 mil. delších turistických cest, z toho 7,1 mil. tuzemských cest a 4,2 mil. pobytů v zahraničí.
V nejnavštěvovanějších zahraničních destinacích loni zvítězilo Slovensko nad Chorvatskem, a to s počtem 837 tisíc cest, zatímco na Jadran se jich uskutečnilo o 52 tisíc méně, tedy 785 tisíc, což byl pokles o osm procent. Na třetím místě skončila Itálie s počtem 497 tisíc cest a poklesem ještě o dvě procenta vyšším než u Chorvatska.
Češi rovněž hojně cestovali do Rakouska (281 tis. cest) a Řecka (253 tis. cest).
Vysoký meziroční pokles byl zaznamenán u afrických destinací, kde asi nejhůře dopadl Egypt, u kterého pokles počtu cest činil 37 % (117 tis. delších cest). Menší zájem zaznamenalo také Turecko, i když méně drastický, „pouze" pětiprocentní (171 tis. cest).
V tuzemsku vloni nejvíce dovolených zaznamenal kraj Středočeský (15,4 % všech tuzemských delších cest) a Jihočeský (15,3 % cest), což může souviset s relativně velkým podílem individuálních rekreačních zařízení.
Na třetím místě se umístil kraj Liberecký (9,8 %).