Jeho pohled  na průběh referenda, který západní země neuznávají jako právoplatné a svobodné, a to nejen kvůli údajným tankům před volebními místnostmi, však může být dalším důvodem k „honu na čarodějnice", rozuměj na Souška.

„Nehodnotím žádné politické souvislosti, ale co se týče samotného referenda o odtržení od Ukrajiny, to proběhlo zcela v regulích. Z toho, co jsem viděl, a že jsem toho viděl dost, bylo zcela svobodné a tajné. Tak, jak známe volby z Česka. Jen mnohem slavnostnější," říká Soušek.

Kolik volebních místností jste navštívil, abyste takto usuzoval?
Nevím přesně, zhruba sedm nebo osm. Ale vedle toho jsme projezdili na jižním Krymu, kde jsme operovali a kde žije údajně protiruská tatarská menšina, řadu vesnic a nikde, skutečně nikde jsem neviděl jediný tank, jediného vojáka či policistu hlídkujícího kvůli referendu.

Nebylo to třeba tím, že vás jako medvědy vozili po štacích, kde hlídky ozbrojenců po varování Rusů však odklidili?
Ne, to je nesmysl. Plán cesty jsme si dělali sami a zajeli jsme i do míst, která byla mimo itinerář.

Chcete mi říct, že jste skutečně  na ulicích nezaregistroval ani náznak strachu anebo stísněnosti?
Byl to pro mě od počátku velký šok, vzhledem k tomu, jakými informacemi o bezmála válečném stavu nás krmí česká média. Na ulicích byla naopak cítit velmi, velmi slavnostní atmosféra, lidé byli podle toho i oděni a k urnám chodili nejen ve velkém počtu, jak dokládají výsledky referenda, ale dokonce s celými rodinami včetně dětí. Nevím, jestli by tak činili pod muškami ozbrojenců, o kterých se dočítáme v českém tisku.

A to včetně krymských Tatarů? Ti přece chtějí ve své většině zůstat pod Ukrajinou?
Vedli jsme na ulicích i před místnostmi řadu neformálních rozhovorů s lidmi a tu a tam jsme narazili na někoho, kdo s osamostatněním nesouhlasil. Ale celkově mám pocit, že oficiální výsledky referenda naprosto odpovídají tomu, co jsem na místě viděl já.

Prověřovali jste i zabezpečení volebních místností a uren, pořádek při hlasování?
Jistě, vše bylo zapečetěno a vše probíhalo  tak, jak má, dokonce snad s ještě větším pořádkem, než na který jsme zvyklí z Česka.

Proč tedy čeští novináři podle vás o situaci na Krymu lžou?
To já nevím, čím byli motivováni. A proč nesešli z hotelových pokojů se raději podívat na průběh referenda přímo v ulicích. V každém případě reportér jistého veřejnoprávního média, který byl na Krym vyslán, ve svém zpravodajství lhal, jak když Rudé Právo kdysi tisklo. K čemu si pak ale takovou veřejnou informační službu  platíme?