S očividným ulehčením odcházel v pondělí ze soudní síně hradeckého krajského soudu náchodský starosta Oldřich Čtvrtečka (ČSSD). Město společně se společností LIF totiž vyhrálo spor s pivovarem Holba.

Ten chtěl po krajském soudu zneplatnit smlouvu mezi Náchodem a LIFe o prodeji náchodského pivovaru.

Časy se mění

Právě Čtvrtečka mohl mít  u soudního řízení rozporuplné pocity. Byl to právě on, kdo byl před třemi lety v náchodské opozici a s prodejem pivovaru společnosti LIF nesouhlasil. „Musel jsem otočit list. Teď jsem starosta města a musím bránit jeho zájmy. Z tohoto pohledu je rozhodnutí soudu pro město dobrá zpráva. Pro město by bylo fatální, kdyby muselo sehnat 150 milionů korun a vrátit je majiteli pivovaru," řekl Čtvrtečka. Vyslovil domněnku, že soudní martyrium ještě zdaleka není u konce. „Očekávám totiž, že se protistrana proti rozhodnutí odvolá."

Neplatnosti smlouvy se domáhá společnost Pivovar Holba, která byla jedním z uchazečů o podnik. Město Náchod jej prodalo v březnu 2009. Rozsudek není pravomocný, Pivovar Holba se proti němu hodlá odvolat.

Krajský soud spor řešil už loni v březnu, kdy žalobu společnosti Pivovar Holba také zamítl. Pražský vrchní soud však odvolání Holby vyhověl a případ vrátil do Hradce k prvoinstančnímu rozhodnutí.

Soudce Jiří Kratochvíl žalobu zamítl proto, že u žalobce podle něj není ve věci určení neplatnosti smlouvy dán takzvaný naléhavý právní zájem. Své rozhodnutí soudce podpořil řadou judikátů vyšších soudů. Samotnou otázkou platnosti či neplatnosti smlouvy o prodeji pivovaru se soud vůbec nezabýval.

Holba se nevzdává

Pivovar Holba je připraven podat odvolání. „Stejný rozsudek zazněl již jednou. Odvolací soud jej zrušil, takže předpokládám že zachová svůj pohled na věc. Očekávám, že klient podá odvolání a v odvolacím řízení bude věc vrácena na zdejší soud," řekl právní zástupce Holby Martin Uzsák.

Pivovar, který nyní nese název Primátor, prodalo město liberecké firmě LIF za 150 milionů korun. Společnost Pivovar Holba nabídla 185 milionů korun. Podle tehdejšího vedení radnice by však město při akceptování podmínek Holby za pivovar dostalo pouze 136,5 milionu korun.

Pokud by soudy smlouvu označily za neplatnou, hrozilo by to, že by si LIF a město musely vrátit peníze a pivovar. Radnice však 150 milionů korun, které za pivovar dostala, už nemá.

Prodej akcií pivovaru firmě LIF provází také policejní vyšetřování. Policie kvůli údajným machinacím při prodeji stíhá bývalého starostu Oldřicha Čtvrtečku (ODS). Ten jakékoli pochybení odmítá. Kriminalisté Čtvrtečkovi kladou za vinu to, že v roce 2009 při tendru na prodej akcií pivovaru jako předseda hodnotitelské komise neakceptoval hlavní hodnoticí kritérium, kterým byla nejvyšší nabídnutá cena.

Čtvrtečkovi, jenž město vedl do podzimu 2010, za trestné činy porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele hrozí až deset let vězení.

Výstav pivovaru Primátor, který je největším pivovarem v hradeckém kraji, se pohybuje na úrovni 130 tisíc hektolitrů. Více než pětinu prodeje zajišťuje export.

Pivovar se profiluje jako výrobce speciálních piv. Do skupiny LIF v Česku patří také pivovary Svijany a Rohozec.