Sněhová nadílka, která zasypala část republiky, se nevyhnula ani horskému regionu. Žádné velké komplikace zde však nezpůsobila.

„Na sníh jsme v Krkonoších zvyklí, tady je normální, když ho napadne víc. Deset centimetrů ve Špindlerově Mlýně rozhodně nezmění ani stupeň lavinového nebezpečí," konstatoval včera ráno náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Zvládnutí situace v horském středisku potvrdil i Lukáš Mergl ze Služeb Špindlerova Mlýna. „Sníh už jen poletuje, je mokrý a těžký, trochu je to uklouzané, ale máme v pohodě prohrnutou i silnici na Špindlerovu boudu," poznamenal.

To v Trutnově se lidé včera probudili doslova do vánočního času. „Už mě to nebaví, změny počasí jsou nepříjemné. Každý se už těší na jaro, potřebujeme energii jako sůl," konstatovala Hana Kubíčková, když se sklouzla v botách s vysokými podpatky na Krakonošově náměstí.

Od tří hodin byly stroje v terénu

„Posádky jsou všechny od brzkého rána v terénu. Ve tři hodiny vyjížděla velká auta, před čtvrtou traktory a další malá vozidla. Situaci zvládáme, řídíme se podle plánu zimní údržby, který schválili zastupitelé města. To znamená, že řidiči projedou trasu, kterou mají danou, a po návratu se hlásí dispečerovi. Ten je pošle tam, kde je potřeba. Od rána jsou posádky stále ještě v terénu, " informovala Jitka Metelková z dispečinku Technických služeb.

„Sníh je těžký, mokrý, ale umíme si s ním poradit. Větší spad sněhu jsme letos už zažili," konstatovala dispečerka. V údržbě silnic na některých místech Trutnova překážela vozidla, zaparkovaná tam, kde nemají co dělat. „Všechno je o lidech. Když naši řidiči s technikou neprojedou, musí tam dát ceduli, že je úsek neprůjezdný, a zkouší se třeba za dvě hodiny vrátit, jestli se něco neuvolní. Komplikuje to samozřejmě situaci. Někdy nám po telefonu nadávají nervozní lidé, proč jsme tam a tam ještě nebyli," řekla Jitka Metelková.

Mezi druhou a půl třetí vyjížděli do ulic i pracovníci Technických služeb Žacléř. „Po městě pluhovaly dva traktory, kolem páté se přidal i malý nakladač. Před devátou byl základní úklid hotový," informoval Radek Ilchmann.

Hasiči v trutnovském regionu včera ráno vyjížděli z důvodu těžkého sněhu ke spadlým stromům v Pilníkově, Adamově a větvím, spadlým na vedení v Havlovicích .

Do problémů se opět dostaly kamiony

Kolem desáté dopoledne silničáři v Libereckém kraji po více než sedmi hodinách otevřeli pro nákladní dopravu silnici I/10 od Tanvaldu na česko-polskou hranici. Krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil sdělil, že kvůli velmi intenzivnímu sněžení tam kamiony blokovaly dopravu."

Hasiči v Libereckém kraji měli včera mnohem více práce než jejich Královéhradečtí kolegové. „Jen do deváté hodiny ranní vyjížděli devětkrát, z toho dvakrát odstraňovali popadané stromy, při ostatních událostech šlo o nehody. Například hned po šesté hodině zasahovaly dvě jednotky hasičů (Tanvald a Kořenov – Příchovice) u uvízlého, plně naloženého kamionu na silnici I/10 v části obce Příchovice," informovala z HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.