Po škaredém pondělí, kdy kvůli silným dešťům nad Krkonošemi zahrozily vzedmuté řeky, se čerti ženili i včera. A podle předpovědí meteorologů nás výrazné uklidnění počasí nečeká ani v příštích dnech.

Nejdřív pět minut sněhové vánice, pak pět minut sluníčka, poté padající kroupy… A do toho silný vítr. Počasí se včera střídalo jako na obrtlíku.

„Hasiči vyjížděli k desítkám dopravních nehod. Dvě osoby byly zraněny při kolizi dvou vozidel v Chrudimi. V Rudolticích skončil řidič s vozem na boku. Na silnici v kopci ve Vendolí vytahovali hasiči automobil z příkopu, stejně tak i v Hlinsku. V Květné u Svitav a také v Horní Čermné hasiči pomáhali nákladním vozidlům, které byly vzpříčené přes silnici. Na silnici z Poličky směrem na Lezník se automobil několikrát přetočil přes střechu a skončil v příkopu," vypočítává namátkou včerejší zásahy mluvčí pardubických krajských profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Nejvíc včera nasněžilo pochopitelně na Trutnovsku, na horách až 15 centimetrů. Do toho foukal ostrý nárazový vítr a i náklaďáky tak měly co dělat, aby se udržely na silnici. Pokud rovnou nezůstaly stát v kopcích na kluzké břečce, jako třeba na státovce z Chrudimě na Žďár nad Sázavou poblíž Nasavrk. Nesjízdné byly dopoledne i další silnice včetně stoupání státovky z Jaroměře do Trutnova u Choustníkova Hradiště.

„Od nadmořské výšky 300 metrů se sníh až do poledne držel. Venku byly přes den desítky chemických sypačů krajských cestářů," hlásila hejtmanství Královéhradeckého i Pardubického kraje. Odpoledne byla situace lepší, sněžení přecházelo v déšť.

Jenže pak kvůli tomu začaly pro změnu stoupat řeky, hlavně ty přitékající z Vysočiny. Do večera ale nedosáhly povodňových stupňů.

Jen v Královéhradeckém kraji policie od rána do odpoledne řešila nadprůměrných 47 dopravních nehod. „Obešly bez vážnějších následků. Lehce zraněno při nich bylo pět lidí. Většina nehod skončila pomačkanými plechy," řekla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Hasiči k tomu všemu ještě museli likvidovat popadané stromy, třeba v Bezděkově u Pardubic. Strom odpoledne zavalil i hlavní trať z Pardubic do Hradce Králové.

Meteorologové však na nejbližší dny uklidnění počasí neslibují. Zmírnit by se měl dnes odpoledne či k večeru pouze silný vítr, ostatní rozmary počasí ale neustanou. A nejvíc budou lamentovat ti, kteří už svá auta přezuli do letních gum. Dále se totiž o několik stupňů ochladí a to, co doposud padalo ve formě deště, se změní i přes den ve sněžení.

„Ojediněle se bude tvořit i náledí," varovali meteorologové. V noci při jasné obloze mohou teploty v příštích dnech klesat až k minus pěti stupňům.
Výstraha meteorologů na sněžení, vítr a povodně sice platí jen do zítřka, ale vrtochy aprílového počasí nás podle týdenní předpovědi meteorologů budou nejspíš provázet i o velikonočním víkendu.

Operační středisko Královéhradeckých hasičů přijalo během úterý k řešení více než dvě stovky událostí.
Silný vítr, déšť a sněhové přeháňky vedou ke zvýšení počtu událostí, na jejichž řešení se podílejí také hasiči. Zpravidla se jedná o odstraňování spadlých stromů a větví, ale silný vítr bohužel způsobuje také větší škody na majetku.
Během úterního dne a večera ničil například střešní krytiny na budovách. Ve Velké Jesenici ulétla část střechy ze skladovací budovy, v Rychnově nad Kněžnou v ulici Na Trávníku vichřice strhla ze střechy několik plechů, které zůstaly viset zhruba deset metrů nad zemí. Podobná situace se stala také v Dobrušce v ulici Radima Drejsla. Část střechy azylového domu pro matky s dětmi v Hradci Králové – Pouchově také neodolala silnému náporu větru a došlo k jejímu poškození.
Požár stožáru elektrického vedení řešili hasiči v Albrechticích nad Orlicí, naštěstí mimo zastavěnou oblast a nikdo proto nebyl v přímém ohrožení.
Kolem půl deváté večer došlo poblíž obce Stolín na Náchodsku k železniční dopravní nehodě, kdy rychlík v menší rychlosti narazil do stromu spadlého do kolejiště. Na místě asistovala jednotka sboru dobrovolných hasičů z Červeného Kostelce. Při nehodě naštěstí nebyl nikdo zraněn, pro cestující byla zajištěna náhradní autobusová doprava. Spadlé stromy z železničních kolejí odstraňovali hasiči už v podvečer také ve Staré Pace.
Déšť a sníh během úterý komplikoval také silniční dopravu a hasiči tak zasahovali u více než dvou desítek dopravních nehod. V Lipnici u Dvora Králové například už dopoledne vyprošťovali kamion, který se předtím smekl, zapadl do příkopu a omezoval dopravu. Řidič byl naštěstí bez zranění. Hůře dopadla řidička osobního vozu Škoda Octavia, která na šedesátém osmém kilometru silnice D11 poblíž Nového Města nezvládla řízení a skončila ve středových svodidlech. Po příjezdu záchranářů si stěžovala na bolest zad. Hasiči řidičku zafixovali a následně ji předali do péče zdravotnické záchranné služby.  Ondřej Sezima (HZS Královéhradeckého kraje)