Obrátit špatné karty ve svůj prospěch. Umění, které k úspěšným politikům neodmyslitelně patří, v pondělí předvedli v reakci na Sloní volby našeho Deníku lídři ČSSD.

„Skutečné volby dopadnou přesně obráceně," reagovali nezávisle na sobe unisono lídři socialistů v Královéhradeckém i Pardubickém kraji na poslední místo,  které jim shodně vystavily slonice z královédvorské zoo Saly a Umbu.

Čtyřtunové obryně nechaly jablka, která patřila dvěma hlavním vyzývatelům víkendových krajských voleb, ODS a ČSSD, shodně na konec.

„Hradecká" slonice Saly se nejdříve pustila do jablka SPO – Zemanovců, poté spořádala plod lidovecké Koalice pro Královéhradecký kraj, pak komunistů, následovala TOP 09, až pátá podle ní skončí ODS. A šestici stran, které mají ve volbách šanci na největší zisky, ČSSD až uzavírá.

Podle podobné volební aritmetiky mizela jablka i v žaludku slonice Umbu, jež reprezentovala Pardubický kraj. Jen zpřeházela první tři místa – první podle ní skončí komunisté, následovat mají Zemanovci a třetí prý budou lidovci.

„Doufám, že skutečné volby skončí v přesně opačném pořadí," prohlásil hradecký hejtman a lídr zdejší ČSSD Lubomír Franc. Opřel se tím i do hlavního soka ve volbách, který sociálním demokratům bere nejvíce hlasů, a to Vladimíra Drymla v barvách Zemanovců. Oba muži, ještě nedávno straničtí kolegové, jsou dnes na ostří nože.

Právě Dryml kvitoval Sloní volby s velkým povděkem. „Za prvé: slonici jsem nepodplatil. A za druhé: je vidět, že i sloni vědí, co je pro ně prospěšné," smál se včera vítězství Dryml.

Vtipem se nenechal zahanbit ani Miloslav Plass, lídr hradecké ODS. Ta přitom v obou krajích skončí podle Saly a Umbu z šestice největších stran až předposlední.

„Velmi mě mrzí, že jsme slonici nepřesvědčili  a beru to jako osobní selhání. Pokud sloni získají volební právo, doufáme, že před příštími volbami je už přesvědčíme,"   řekl Plass. Na otázku, jestli z osobního selhání dokonce nechce vyvodit jako důsledek rezignaci na post lídra hradecké ODS, odpověděl, že to je skutečně „otázka k zamyšlení".

Až poté s větší vážností dodal, že bude hlavně rád, jestli  přesvědčil aspoň voliče.

ODS a ČSSD jsou sice dlouhodobě největšími politickými rivaly, v posledních měsících je ale – aspoň procentuálně – dohnala KSČM. V Pardubickém kraji, kde je podle některých průzkumů druhou nejsilnější stranou, podle slonice Umbu dokonce vyhraje.

„Bylo by fajn, kdyby to tak bylo. Ale průzkumům nevěřím a volby budu komentovat až po jejich uskutečnění," řekla „jednička" komunistů v Pardubickém kraji Hana Horská.

„Je vidět, že slonice dokázaly vybrat tu správnou alternativu a zařadily nás mezi medailové pozice," kvitoval taktéž slibné umístění jak pardubických, tak hradeckých lidovců Roman Línek, lídr Koalice pro Pardubický kraj. Ta podle slonic skončí na třetím, kolegové v hradeckém kraji dokonce na druhém místě.

A co „topkaři"? Ti podle sloních politoložek budou v obou východočeských krajích čtvrtí. „Uvidíme. Rozhodnou voliči. A stále si myslím, že vyhrajeme," prohlásil Rudolf Cogan, který vede kandidátku TOP 09 a Starostů v Královéhradeckém kraji.

Jak volila Saly

Jak dopadnou krajské volby v Královéhradeckém kraji podle slonice Saly:
1.
SPO – Zemanovci; 2. Koal. pro Královéhradecký kraj; 3. KSČM; 4. TOP 09 a Starostové; 5. ODS; 6. ČSSD.

Jak volila Umbu

Jak dopadnou krajské volby v Pardubickém kraji podle slonice Umbu:
1.
KSČM; 2. SPO – Zemanovci; 3. Koalice pro Pardubický kraj; 4. TOP 09 a Starostové; 5. ODS; 6. ČSSD.

Jak se sloni rozhodují? Podle vůně a paměti. Zrak mají špatný

Velmi dobře si vybrat si bezesporu umějí i sloni, jak podotýkají jejich ošetřovatelé. Žádná z kandidujících stran si tak rozhodně nemůže stěžovat na jim vylosovanou velikost, tvar či barvu přiřazených jablek.

Sloni totiž nemají příliš dobrý zrak, zato je však příroda obdařila velice vyvinutým sluchem a hlavně jemným čichem. „Hodně se orientují podle vůní, skutečně dobře cítí," řekl chovatel Michal Bartoš. A co je v této, volební souvislosti možná ještě zajímavější, a co je ostatně známo z jednoho známého rčení – sloni mají výbornou paměť. Skutečně jako sloni.

A možná je také vedou v rozhodování různé povahové rysy. „Saly je šéfka stáda, dominantní samice. Umbu by chtěla velet také, ale nemá na to sílu, je labilnější," podotkl druhý chovatel Jan Čuboň.

Průzkumy naznačovaly jiný žebříček vítězů

Podle nedávných průzkumů několika agentur by volby měly dopadnout jinak, než včera prorokovaly slonice. Jak v Pardubickém, tak v Královéhradeckém kraji  totiž vede ČSSD, komunisté a ODS se dělí o druhou a třetí příčku a slonicemi preferovaní Zemanovci se společně s lidoveckými koalicemi pohybují až kolem pátého či šestého místa.

Saly a Umbu se ale shodují se sociology v umístění TOP 09: ta má skončit čtvrtá.