„Do konce roku bychom měli nabrat asi 40 policistů," řekl pardubický krajský policejní ředitel Jan Švejdar. Jeho hradeckému kolegovi Martinu Červíčkovi chybí 27 lidí. Noví policisté posílí zejména základní útvary.

Oba ředitelé se shodli, že o práci u policie je sice velký zájem, ale vybrat nové posily je obtížné. „Kritéria jsou přísná," konstatoval Martin Červíček  a Jan Švejdar se k němu připojil: „Fyzická příprava uchazečů je špatná, navíc velká část  vypadne kvůli psychotestům a další ze zdravotních důvodů." Z deseti zájemců tak uspějí v průměru pouze dva.

Mezi novými policisty jsou i dívky, stále však zůstávají v menšině. „Málokteré děvče splňuje přísná kritéria," řekl Jan Švejdar a dodal, že policie se bez policistek neobejde, protože mimo jiné provádějí eskorty či osobní prohlídky zadržených žen.

Vedle slavnostního slibu včera ředitelé vyznamenali dva policisty medailí za věrnost a příslušníka Vězeňské služby za záchranu života topící se holčičky. „Přejeme novým policistům, aby byli stejně úspěšní jako ti ocenění," řekl jeden z řečníků.

Slavnostní slib nováčků se konal v Hradci Králové pro oba kraje. Podle Martina Červíčka je to jedna z akcí pořádaných ve spolupráci obou krajských ředitelství. Větší součinnost obou krajů ředitelé avizovali už při svém nástupu. „V současné době se mimo jiné připravujeme na druholigový fotbalový zápas mezi týmy Hradce Králové a Pardubic," upozornil Martin Červíček.

Účastníci včerejšího shromáždění mohli mimo jiné zhlédnout ukázku historických uniforem četnictva, fanfáry hrála Hudba Hradní stráže. „Jde o první slavnostní nástup tohoto druhu v dějinách královéhradecké policie," uvedl policejní mluvčí Jan Čížkovský.