Nejvíce se vryl do paměti svojí cestou do Antarktidy. Jako první Čech dobyl jižní ledové pláně 27. ledna 1929. Kromě Václava Havla je také jediným Čechem, který má Zlatou medaili Kongresu USA, což je nejvyšší americké civilní ocenění. Právě za zdolání Antarktidy.

„Památku cestovatele jsme uctili květinami, které jsme položili u jeho památníku na náměstí," řekl starosta Skřivan Vladimír Futera. Památník byl naopak odkryt na výročí jeho stých narozenin, 29. listopadu 2001.

Spisovatele Václava Vojtěcha si ve Skřivanech váží. Má tam svůj strom, čtyři sta let starý dub, a ulici. V obci se také snaží opravit jeho rodný dům, nyní obecní hájovnu, kterou odkoupili od Lesů České republiky. „O dotace jsme žádali Evropskou unii i ministerstvo kultury, vždy bez úspěchu. Protože ale statik označil budovu za nestabilní, museli jsme za vlastní peníze odbourat jedno patro a zdi zpevnit betonovým věncem," řekl Futera. Součástí oprav byla také nová střecha.

I když by hájovna potřebovala i další úpravy, v současné době to není možné. Větší prioritu má totiž zateplení skřivanské školy.

Doktor Václav Vojtěch byl vědcem, cestovatelem, spisovatelem a také topičem. Všechny své profese spojil v knize Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem. Cestopis vyšel roku 1932 a byl velmi oblíbený.

K dobrodružnému cestování se dostal Vojtěch díky filmu o výpravě Roberta Scotta, která tehdy skončila smrtí pěti mužů. Nejdříve se snažil na jižní pól dostat s norským polárníkem Nansenem, kterému chtěl pomáhat s vědeckou prací. Byl ale odmítnut.

Uspěl až u amerického cestovatele Richarda Byrda. Musel ale ustoupit ze svých vědeckých ambicí a přijal práci topiče a psovoda. I díky této pokoře je prvním Čechem, který vstoupil na Antarktidu. Zároveň byl také v posádce, která jako první přeletěla jižní pól v letadle. O svých cestách napsal řadu článků. Pořádal také velice oblíbené přednášky.

Václav Vojtěch umřel ve třiceti letech, když se převrátil ve své kánoi při projížďce na Labi. „Byl výborným typem muže a prokázal vlastnosti, jimiž vynikal v naší výpravě. Byl chloubou své vlasti," poznamenal k jeho smrti velitel výpravy Byrd. ⋌(som)