Projít naučnou stezkou Hruboskalsko je zážitkem, na který se nezapomíná. Trasa se proplétá srdcem skalního města kolem úpatí věží, po vrcholcích skal nebo hlubokými roklemi s bučinami. Letos stezku rekonstruovali, v pondělí byla slavnostně otevřena. Na 7,5kilometrovém okruhu zájemci mohou číst zajímavosti na šestnácti obnovených naučných tabulích. Jejich cílem je oslovovat velké množství návštěvníků a snažit se v nich probudit zájem o přírodu.

Skalákem vede nová stezka

Začátek naučné stezky Hruboskalsko se nachází u Lázní Sedmihorky, zhruba kilometr od obce Sedmihorky. Prochází jednou z nejčastěji navštěvovaných oblastí Českého ráje, a to v Hruboskalském skalním městě, jihovýchodně od Turnova. Největší pískovcové město Českého ráje je mezi horolezci známé také jako Skalák. Leží v cenné části Geoparku UNESCO Český ráj.

„Stezka, kterou projdou ročně tisíce návštěvníků, po letech pomalu začínala dosluhovat a potřebovala opravit. Kompletní rekonstrukce se ujali členové Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Bukovina a díky finanční podpoře programu NET4GAS Blíž přírodě tak bude naučná stezka provázet návštěvníky další léta," informovala novináře Kateřina Adámková z Českého svazu ochránců přírody. „Když se po stezce vydáte, uvidíte vlastně ty nejzajímavější zákoutí a skály nejen od jejich úpatí, ale i z vrchních, vyhlídkových pohledů. Na krásně umělecky zpracovaných panelech, které zdobí ilustrace akademické malířky a grafičky Vlasty Matoušové, se dozvíte všechny důležité informace o tom, co vás obklopuje," dodal předseda základní organizace Českého svazu ochránců přírody Bukovina Vít Preisler.

Příchozí mohou obdivovat skály i bohatou škálu vzácných druhů rostlin a živočichů nevšedních názvů. Například kapradinu vláskatce tajemného, pavouka meta temnostního, netopýra vrápence malého, ve skalních věžích pravidelně hnízdícího sokola stěhovavého a řadu dalších. Iniciátoři rekonstrukce obnovili na stezce všechny stojany a osadili je novými tabulemi s původní grafikou a aktualizovanými texty. Obnoven byl i povalový chodník a zábradlí.