Silný vítr opět trápí východní Čechy. Nejhorší situace byla v noci na včerejšek, kdy hasiči na několika místech likvidovali vichrem pokácené stromy. Poškodil také střechy s plechovou krytinou. Energetici museli na východě Čech opravovat sedm menších poruch vedení vysokého napětí. Na Sněžce už pondělí dosáhl vichr v nárazech 137 km/h.

Přes den pak už byl klid, k večeru ale vítr znovu sílil a podle meteorologů začne slábnout až během dneška.

„Vítr utrhal plechy na střechách dvou domů, jeden byl v Pernerově ulici v Pardubicích a druhý v Hlinsku. Kromě toho museli hasiči odklízet stromy v Trhové Kamenici, Litomyšli, Pardubicích a Starém Hradišti u Pardubic," řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Se spadlými stromy a popadanými značkami bojovali hasiči i v Královéhradeckém kraji. Spadané stromy a větve navíc způsobily poruchy na rozvodné síti elektřiny. Téměř všechny však byly do tří hodin od nahlášení odstraněny. „Pouze v Helvíkovicích na Orlickoústecku jsme proud zapínali až ráno," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Hasiči odstraňovali už v pondělí odpoledne strom spadlý do Nádražní ulice v Polici nad Metují. „Kmen byl po příjezdu hasičů na místo již neznámou osobu rozřezaný, hasiči jej odklidili na krajnici a informovali Správu a údržbu silnic o poškození svodidel," uvedla Alena Kuthanová z vedení profesionálních hasičů hradeckého kraje.

Hasiči z Trutnova pak v pondělí večer v ulici Československé armády likvidovali zbytky dopravního návěstí. „Část značky již silným větrem odpadla a zbývající část hrozila pádem," dodala Kuthanová.

Přes den byl větší klid, řadu oblastí ale přesto postihovaly krátkodobé výpadky proudu. Až do dnešního večera, kdy bude větrno, by tak lidé podle varování meteorologů měli zabezpečit veškeré předměty venku, na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Větrno je už od pondělí. Nárazy větru místy na Českomoravské vrchovině dosahovaly už předevčírem až 25 m/s (90 km/h). „Na horách bylo ještě větrněji, na Sněžce měl vítr v nárazech dokonce 38 m/s (137 km/h)," uvedl Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu.

Počasí je nyní nejen větrné, ale i abnormálně teplé. V jižních Čechách a na Moravě padaly teplotní rekordy, ve východních Čechách však i přes takřka jarní počasí odolaly. V Pardubicích i Hradci dosáhla včera teplota až 11 stupňů, rekordy pro 8. březen jsou však ještě o stupeň vyšší.

Varování meteorologů
V Krkonoších a Orlických horách v polohách nad 1000 m vítr v nárazech místy v úterý dosahoval 30 až 35 m/s (110 až 125 km/h). Meteorologové varovali, že od úterního večera mohl vítr silně dout i v nižších polohách, především na východě území, silný vítr mohl v nárazech místy dosahovat 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h). Během středy by měl postupně slábnout. Opět především na horách ve východní části Česka (v Beskydech), ale vyloučeno to není ani v Krkonoších a Orlických horách mohou ve středu dešťové srážky přecházet ve sněhové. „Očekáváme, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní části Česka může do půlnoci na čtvrtek napadnout 15 až 40 cm sněhu," varovali meteorologové.

Předpověď počasí na středu 10. února.