Silničáři v kraji v nadcházející zimě rozšíří délku solených silnic na úkor štěrkového posypu.

Na silnici z Hradce Králové na Ostravu budou mít také dva nové meteorologické hlásiče, díky kterým budou mít lepší přehled o počasí a stavu vozovky na této frekventované trase.

V rozpočtu pro nadcházející zimní údržbu mají silničáři v kraji připraveno 170 milionů korun. Náklady údržby při minulé zimě byly asi 150 milionů korun.

Délka solených silnic v nadcházející zimě vzroste o 200 kilometrů. Více silnic se bude solit například v okolí Nového Města u Chlumce nad Cidlinou, Hořic, Jičína nebo Kopidlna. „Změnou technologie posypu jsme reagovali na požadavky občanů a starostů jednotlivých obcí," uvedl ředitel krajských cestářů Jiří Brandejs.

Dva nové meteorologické hlásiče silničáři osadili na státovce I/11 u Petrovic a Rybné nad Zdobnicí, celkem jich mají v kraji k dispozici jedenáct. Stejně jako dosud budou silničáři zimní údržbu řídit z 15 dispečerských stanovišť s nepřetržitým provozem. Ve skladech mají silničáři 23 tisíc tun soli a 12 tisíc tun inertního posypu.

„V současnosti ještě stále dokončujeme běžnou údržbu komunikací, k níž patří výspravy vozovek, obnova značení nebo údržba mostů, propustků a opěrných zdí. Zároveň, s ohledem na předpovědní modely meteorologů, přestrojujeme techniku pro zimní údržbu silnic," uvedl Brandejs. Na odstraňování sněhu a náledí budou mít silničáři v kraji k dispozici 113 sypačů s radlicemi, 50 nakladačů a 15 fréz.

Silničáři letos již s pluhy jednou vyjeli, a to 6. října na silnici do Horní Malé Úpy, kde napadlo až čtvrt metru sněhu.

Silnice v kraji
Silničáři v Královéhradeckém kraji mají na starosti údržbu téměř 3800 kilometrů silnic, z toho asi 3300 kilometrů jsou silnice druhé a třetí třídy a 500 kilometrů připadá na silnice první třídy.
V zimě se ovšem v kraji neudržuje asi 300 kilometrů silnic třetích tříd. Jde například o málo využívané cesty v horách a na okrajích okresů s minimálním provozem.
Pro zimní sezonu je tak k údržbě 3494 kilometrů silnic, z toho na první třídy připadá 464 kilometrů a zbytek jsou silnice druhých a třetích tříd.
Z celkového množství silnic k zimní údržbě je udržováno 595 kilometrů inertním posypem, 2456 kilometrů vlhčenou solí a 443 kilometrů je pouze pluhováno.