Díky tomu získali od kolektivních systémů Asekol, Elektrowin a Ekobat celkem 75 tisíc korun a zařadili se na první příčky v objemu vytříděného elektroodpadu v libereckém kraji.

„Odměna slouží jako příspěvek na provoz místa zpětného odběru," říká Lenka Soukupová z odboru rozvoje a správy majetku. „S podporou kolektivního systému Elektrowin se nám v loňském roce ve sběrném dvoře podařilo instalovat bezpečnostní kameru," dodává.

Občané odevzdávají vysloužilé elektrospotřebiče ve sběrném dvoře v Jatecké ulici už od roku 2006. Ten je otevřený pravidelně tři dny v týdnu a je tu možné využít i malého kontejneru na drobný elektroodpad. Ten je ve čtyřech případech také součástí hnízda na tříděný odpad v ulicích Pod Černým mostem, Jizerská, Na Olešce a na Riegrově náměstí. Kontejnery na drobný elektroodpad se specielními nádobami pro vysloužilé baterie jsou umístěny i v obou budovách městského úřadu.

„Recyklací elektrospotřebičů se ušetří až osmdesát procent elektrické energie, jelikož získání materiálů recyklací je daleko levnější než jejich těžba přímo z nerostných surovin, zejména v případě železa. Navíc zásoby primárních surovin na planetě nejsou neomezené," zdůraznil význam zpětného odebírání generální ředitel kolektivního systému Eelktrowin, Roman Tvrzník. Například recyklací jednoho televizoru ušetříme 289 litrů surové nafty, přičemž stejné množství spotřebuje běžný automobil k ujetí 2197 kilometrů.