„Vždy je to podobné. Na rozhodování má největší vliv aktuální počasí. Dokud je sníh, tak si lidi na cyklistiku nevzpomenou. Pak se udělá hezky a je nával," říká Martin Skála z prodejny a servisu Prolog Bike v centru Trutnova.

Běžný zákazník žádá především obecnou kontrolu. Aby, když si kolo vyzvedne, mohl bez problémů vyrazit. „To znamená rozhýbání a promazání zatuhlých částí, seřízení brzd, řazení, dotažení všech spojů," vyjmenovává nejčastější úkony Martin Skála. „Pokud přijdeme na závady vyžadující větší investice, zákazníka kontaktujeme a domluvíme se. Tady jde především o sjeté brzdové destičky, vytahané řetězy, opotřebované kazety, lanka a podobně," dodává.

Samozřejmostí je, že zákazník chce kolo zpět v co nejkratším čase. A tady může být menší kámen úrazu. „Snažíme se, aby to bylo do druhého dne. Když se minulý týden udělalo trochu hezky, začali lidi chodit. Jak se znovu objevilo sněžení, zájem ustal. Takže s další změnou počasí očekáváme zvýšený zájem. Ale počítáme s tím a jsme připravení vyjít vstříc. Když se toho však sejde hodně, musí zákazníci počítat i s delší prodlevou," říká Martin Skála. Druhým případem, kdy může servis trvat déle, je chybějící součástka. Cyklistika, respektive vývoj jednotlivých komponentů, jde stále rychle kupředu. Může se proto stát, že něco nebude na skladě. Pak je třeba počkat na dodávku.

Horská kola vedou

S vývojem nejrůznějších systémů a patentů souvisí i nutnost disponovat speciálním nářadím. „To dokupujeme v podstatě permanentně. Bez něj by to nešlo. A pokud si chce někdo opravit něco doma a určitý klíč mu chybí, neměl by to příliš lámat přes koleno. Může vzniknou víc škody než užitku," upozorňuje Skála.

A o jaká kola mají zákazníci nejčastěji zájem? Stále převažují ty, na kterých se dá jet terénem. Silničních kol se prodá tak 5 procent celkového počtu. A poměr mezi MTB a trekovými je zhruba 70 ku 30. „Hodně je ale znát přechod ke kolům velikosti 29 palců. Lidé už se nechodí jen ptát. Jsou informovaní a minimálně čtvrtina prodaných bicyklů má tenhle větší průměr," dodává Jakub Václav z trutnovského Prolog Biku, který se v prodejně v trutnovské pasáži stará o zhruba stovku nabízených strojů.