Štefan Dulík a Julius Forsthoffer jsou členy Slovenského řádů rytířů destilátů. Jejich jedinečné modré kroje byly ozdobami sobotního 10. Česko – slovenského koštu, který hostil kulturní dům v Havlovicích. Přijeli z Bratislavy a Radimova, aby si znovu vyzkoušeli atmosféru pod Krkonošemi jedinečné akce.

Letos společně s veřejnosti mohli vybírat z rekordních 671 vzorků. Ty už v předstihu ohodnotila komise o pětašedesáti členech. Z anonymního známkování každý rok vzejde také šampion, tím letošním se stala hruškovice Petra Januše z Červeného Kostelce.

PŘEDÁVÁNÍ ZKUŠENOSTÍ

Společenská akce přilákala do podkrkonošské obce stovky návštěvníků. Ochutnávaly originální pálenky, průmyslové výrobě na hony vzdálené.

„Hodnocení je subjektivní. Pro členy komise je to o zodpovědnosti. Samozřejmě má každý svůj názor, proto se může stát, že vzorek, který třeba dnes v Havlovicích neuspěje, může mít na jiném koštu úplně jiné hodnocení. To platí i obráceně," upozorňuje Julius Forsthoffer.

Slovenská tradice obdobných koštů je přitom mnohem delší. „I proto máme zájem, abychom se podělili se svými zkušenostmi. Mnozí lidé mají zkreslený názor na pálení, na zahrádkáře, na ovocnáře. Chceme lidem ukazovat, co je dobré, a seznamovat je se zásadou ´pij dobře a pij málo´. V tom je celé to kouzlo," říká Julius Forsthoffer.

A co je podle slovenských rytířů destilátů klíčem ke k odpovědnému ohodnocení kvality pálenek? „Laici musí začínat postupně. Nejprve se rozhodují, jestli je vzorek dobrý nebo ne. Osloví vás vůně a chuť. Ve druhé fázi je těch kritérií už více. Právě na koštech si lidé mohou vyzkoušet, které pálenky jim opravdu chutnají," vysvětluje Štefan Dulík mezitím, co s kolegou hodnotí jeden ze vzorků hruškovice.

HARMONIE VŮNĚ A CHUTI

Vzorky se porovnávají mezi sebou. „Ten první udělá degustátorovi určitý nástřel, od kterého se pak odráží hodnocení ostatních. Je v tom soutěživost," usmívá se Julius Forsthoffer. „Hledají se hlavně vady. Pokud má vzorek acetonovou, nepříjemnou vůni, asi nedostane potřebné hodnocení. Může být cítit plíseň, zatuchlina. To všechno ovlivňuje počet celkových bodů. Harmonie vůně a chuti je velmi závazným kritériem. Jsou situace, kdy je vůně zastřená, chuť je přitom vynikající. Jde o to sladit tyto, ale i další složky," doplňuje.

PÁLENKA JAKO DÍVKA

V Havlovicích měli lidé možnost koštovat opravdové skvosty. Mezi pálenkami z tradičního ovoce se objevily třeba destiláty z černého bezu, dýně, řepy nebo šípku. K dostání byla i jahodovice nebo pálenka z exotického kiwi.

A jaké množství se ke koštování běžně nalévá? „Opravdu jen kapička. Taková, kterou cítíte na špičce jazyka, na středu i úplně vzadu," vyvrací slovenští hosté havlovického koštu předsudky o tom, že podobné akce jsou pouze dobře prezentovanými příležitostmi k setkání opilců.

„Když je jedna dívka, je vždy pěkná. Když jsou dvě, tak porovnáváte a když jsou tři, tak vybíráte. To je jako v hodnocení pálenek. Nejde o ožrání, to bychom mohli zůstat ve své krčmě," upozorňují slovenští sympaťáci. „U nás platí jedna věc. Jako učíte děti číst a psát, tak je učte také kultuře pití. Jak je této kultuře nenaučíte, naučí se samy chlastat," smějí se slovenští hosté vydařeného koštu.