V úterý se už objevily spekulace, že o podpoře Rusnokova kabinetu uvažují někteří poslanci ODS. Možní „heretici" se možná navíc objeví i v řadách ČSSD, jak nevyloučil chrudimský poslanec ČSSD Jan Chvojka.

„Já mám jasno, ruku pro Rusnokovu vládu nezvednu. Co se týče mých stranických kolegů, myslím, že takových lidí, kteří chtějí naopak hlasovat pro, bude buď nula, nebo velmi málo," uvedl Chvojka.

Opatrné bylo včera i vyjádření hradeckého poslance ODS Pavla Staňka. „Já sám neplánuji a nepočítám s tím, že bych hlasoval pro Rusnokovu vládu a nevím ani o nikom takovém z mých stranických kolegů. Nevím, co by se muselo stát, aby tomu bylo jinak," uvedl Staněk.

Pokud se však těchto Chvojkových „velmi málo" poslanců nakonec najde v řadách sociálních i občanských demokratů, šance Rusnoka získat důvěru a vládnout až do květnových voleb už tak nenulové nejsou. Podporu mu totiž vyslovují komunisté a nyní se k nim přidávají nejen Věci veřejné, lavírovat začíná  i doposud vládní LIDEM.

„Dnes vám nemůžu říct, jak budu hlasovat. Původní stanovisko moje i klubu VV bylo jasně odmítavé, sestava jmen v Rusnokově vládě se mi ale začíná líbit. Budeme o tom ještě diskutovat," řekl hradecký poslanec VV Jiří Štětina. Názor jeho stranického kolegy z Pardubic Miroslava Petráně se zjistit nepodařilo, je v zahraničí.

Podle politologů je důvodem lavírování VV a LIDEM strach z předčasných voleb, ty by totiž podle průzkumů nejspíš znamenaly pro obě uskupení rychlou smrt.