17. listopad 1989? Nadšení, solidarita, velké sny – ve zkratce popisuje svoje pocity z doby, kdy se u nás sametově měnil režim, Jiří Vlček, tehdejší ředitel hradeckého pivovavu a úplně první přednosta okresního úřadu, kterému šéfoval sedm let.
„Nejedlý" guláš Havel nedostal
S vývojem událostí dnes už tak spokojen není. „Před třiadvaceti lety jsme byli všichni nadšení a plní ideálů, dělali jsme svoji práci zodpovědně, měli poměrně velké pravomoci a skutečně téměř nikdo toho nezneužíval. Teď bohužel hlavní roli hrají peníze a vlastní zisk, a z toho jsem hodně zklamaný," posteskne si Jiří Vlček. Na události spojené z osmdesátým devátým rokem však vzpomíná s úsměvem.
Když přišel převrat, šéfoval hradeckému pivovaru a angažoval se i při založení Občanského fóra ve městě. Jednou z nejdůležitějších událostí tehdejších porevolučních dnů byla návštěva prezidenta Václava Havla, připravoval ji tehdy arcibiskup Karel Otčenášek a samozřejmostí byla návštěva pivovaru.
„Plánovali jsme k obědu pivovarský guláš, a to co dovezli – omáčku s okoralými knedlíky – to se prostě prezidentovi dát na stůl nemohlo. Zalarmoval jsem kamaráda v Černigově, ten guláš uvařil, ale kvůli plnému náměstí jsme ho nakonec museli po lešení do třetího patra dopravit přímo do zasedačky. Povedlo se a chutnal," vzpomíná se smíchem Jiří Vlček.
Hradečáci stávkovali tři dny po Praze
Revoluční vlna z Prahy, kde se začalo demonstrovat už 17. listopadu 1989, se do východočeské metropole dostala s třídenním zpožděním.
Hradečáci začali „sametově" měnit režim 20. listopadu. Do revolty proti komunismu se zapojili studenti, dělníci i tisíce obyvatel města.
Na dveřích hradeckého divadla se objevila první prohlášení divadelníků o jejich vstupu do stávky. Pak už se po městě vyrojily ručně psané plakáty s s pozvánkami na manifestace. Do stávky vstoupili studenti, mluvčím Občanského fóra se stal někdejší ředitel královédvorské zoo Josef Vágner.