„Teď už jsou rozeznatelní, ale je pravda, že i dříve jsem poznal, když nastoupili. Byly to stále ty samé tváře," svěřil se Deníku  Petr Novota z Hradce Králové.

V městské hromadné dopravě ve stotisícovém Hradci Králové v posledních dvou letech o zhruba dvě třetiny ubylo odhalených černých pasažérů. Kromě snížení počtu revizorů bylo hlavním důvodem poklesu to, že dopravní podnik radikálně změnil filozofii kontroly.

„Revizoři jsou v uniformách, neschováváme se. Naším cílem není chytat lidi, co si zapomenou jízdenku," řekl vedoucí oddělení tarifu, jízdenek a přepravní kontroly dopravního podniku Josef Januš.

Nebezpečné povolání

U neplatičů v posledních letech vzrůstá agresivita, zejména slovní. „Co by dřív člověk nechtěl slyšet z úst mládeže, nyní používají s klidem i dámy středního věku," uvedl Januš. Revizoři někdy čelí i fyzickému napadení. Loni podnik zaznamenal po napadení revizora tři pracovní úrazy.

Ochota platit dobrovolně pokuty se u odhalených neplatičů jízdného snižuje. Zatímco v roce 2012 přímo revizorovi nebo na přepážce dopravního podniku zaplatilo pokutu asi 36 procent černých pasažérů, nyní je to kolem 30 procent. U zbytku následuje vymáhání upomínkami, soudně a až exekucí.

Loni revizoři v hradecké MHD odhalili 3229 pasažérů bez jízdního dokladu, předloni to bylo 6672 případů a v roce 2013 šlo o 10 091 osob. Pokles mezi lety 2013 a 2014 byl dán snížením počtu revizorů asi o třetinu. Loňský pokles byl podle Januše dán změnou přístupu k práci revizora. Mezi odhalenými černými pasažéry je podle Januše mnoho lidí, kteří jezdí bez jízdenky často a odhalení revizorem jim je lhostejné.

Na obranu před černými pasažéry podnik v minulých letech přijal řadu opatření. Jedním z nejdůležitější bylo zavedení nástupu předními dveřmi o sobotách a nedělích a po 19. hodině ve všední dny. Kontrolu si tak dělá sám řidič. Pro držitele papírových jízdenek platí nástup předními dveřmi trvale, jediný označovací mechanický strojek je totiž u řidiče.

Podnik tak zamezil dodatečnému označování jízdenek ve strojcích uvnitř vozu při probíhající kontrole. Zamezil i ponechávání jízdenky ve strojku pro dalšího cestujícího.

Výmluvy na zapomenutí hotovosti do značné míry odbouralo to, že jízdenku lze zaplatit i SMS zprávou mobilním telefonem.