Potkat na silnicích v krajské metropoli auto s registrační značkou Agent 007 nebo Franta 01 nebude od příštího roku až taková rarita. Stejně jako ve zbytku republiky si totiž i v Hradci můžete od 1. ledna podat žádost o tak zvanou registrační značku na přání, tedy takovou, kterou si vytvoříte sami podle libosti kombinací velkých písmen latinské abecedy nebo arabských číslic. Za jednu tabulku zaplatíte pět tisíc, nové „obložení" auta vás tak vyjde na rovných 10 tisíc korun. „Pro mě je to moc. Líbilo by se mi to, ale radši ty peníze vrazím do samotného auta než do značky," myslí si například Aleš Jedlička.

Úplně všechno vám ale na značce neprojde – zakázána jsou například slova hanlivá, podněcující k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti. Pak také speciální znaky jako vykřičníky, čárky nebo otazníky, zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů nebo zkratky využívané ve veřejné správě – například PČR, HZS a tak podobně. Používat se nesmí ani písmena G, CH, O, Q a W – z důvodu snadné zaměnitelnosti. „Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen," doplňuje výčet podmínek ministerstvo dopravy. Posledním, ale neméně podstatným kritériem je délka. V případě auta je značka složená z osmi znaků, pro motocykly je provedena sedmi znaky a v případě mopedu se jedná o pět znaků. O úspěšnosti vaší žádosti však stejně nakonec rozhodne samotný úředník, právě ten má totiž ve věci poslední slovo.

Pokud se bojíte, že nebudete dostatečně rychlí a vaši vysněnou „espézetku" vám někdo vyfoukne, nemusíte zoufat – kombinace se totiž dá zarezervovat. „Obraťte na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě bydliště nebo sídla firmy a úřad vám požadované znění značky na přání po jejím schválení rezervuje na dobu 3 měsíců," potvrzuje ministerstvo s tím, že značka je přenositelná, ale zároveň vázána na konkrétní osobu, nelze ji proto třeba prodat.

(zum)