V prostorách mladějovského průmyslového muzea a jeho okolí lidé obdivovali historickou techniku, v bance si mohli směnit peníze, na občerstvení zašli do bitevního hostince. Procházely se zde dámy v dobových šatech. Všichni se ale těšili na vrcholný okamžik celého dne, a to na bitvu z první světové války.

Milovníci historie

Na bitvu jezdí celé rodiny. „Zajímá mě válečná historie. Syn si doma hraje na vojáky, tak jsme vyrazili podívat se, jak taková bitva z první světové války vypadá," řekl Milan Kseňák ze Svitav. Podobně jsou na tom Fibichovi z Moravské Třebové. „Jezdíme sem každý rok. Pokaždé mě tady něco překvapí," podělil se o své dojmy Luboš Fibich. Ukázky z bitvy baví i jeho manželku, která navíc pochází z Mladějova, tak na této největší akci v regionu nesmí chybět.

Válečné tažení přilákalo zájemce o historii také ze vzdálenějších míst, a to i děti. Patrik Zemánek přijel až z Brna. Díval se na válčící vojáky, ale na jejich místě by prý být nechtěl. „Když by mi bylo osmnáct, tak bych šel taky. Všichni tady předvádějí dobré výkony, mají pěkné uniformy, je na co se dívat," řekl chlapec.

Na vyvýšeném prostoru u Mladějova se v zákopech ukrývala ruská armáda. Čekala na vhodnou příležitost. Přicházející Rakušáci byli tím pravým okamžikem pro začátek bitvy. Snažili se kopec dobýt. Po železnici přijela vlakem ještě posila. Po ohlušující palbě letos vyhrálo Rakousko-Uhersko, kvůli početní přesile. Lazaret byl plný raněných, kteří naříkali bolestí. Ale jen dočasně.

Bez zranění

Po odpískání všichni vstali a s úsměvem se předvedli divákům. „Nikdo nepadl. Ve skutečnosti bojujeme za to, abychom vzdali hold památce padlých v první světové válce," uvedl hlavní organizátor akce Dan Urbánek.

Kromě vojáků se na bitevním poli objevily také sestry Červeného kříže. Měly plné ruce práce především v lazaretu, kde ošetřovaly sténající raněné. „Ta doba musela být krutá. Rozhodně bych se tam nechtěla ocitnout, protože ty podmínky a to všechno kolem muselo být hrozné," uvedla Gabriela Stloukalová z Brna. Do Mladějova ji přivedl zájem o historii. „Už sem jezdím několik let. Sice se zabavíme, ale hrůzy války bych zažít nechtěla," poznamenala sestra, která ve skutečnosti pracuje jako úřednice.

Stovky vojáků

Bitvy se zúčastnilo tři sta osmdesát bojujících. „Oproti minulým létům máme třicetiprocentní nárůst," upřesnil organizátor. Letos přijelo asi sto dvacet Rusů. Rakouských jednotek a jejich spojenců byl dvojnásobek. „Velký zájezd milovníků historické bitvy přijel z Petrohradu, z Moskvy a dalších ruských měst. Také přijeli účastníci z Polska a Slovenska. Ale většina jsou Češi," dodal hlavní organizátor Dan Urbánek.