Čerstvě narozený hřebeček je potomkem matky Barberia 42 a jeho otcem je Sacramoso Mantova X. „Historie kmene Sacramoso spadá až do roku 1800," uvedla zootechnička hřebčína Kateřina Neumannová. „Hřebečkovi se daří dobře, byl šikovný a rychle se napil. Byl ale také 'ucpaný', takže jsme mu museli dát klistýr. To je ale běžná a nepříliš významná komplikace," ujišťuje zootechnička.

Blýskání na časy?

Kvůli ekonomické krizi musel i slatiňanský hřebčín v posledních letech čelit sníženému zájmu o hříbata ze strany možných zákazníků. „Do loňské připouštěcí sezony jsme kvůli tomu připouštěli jen 23 klisen. Zájem se ale v poslední době opět docela zvedl, takže pro letošek máme v plánu připuštění 44 klisen. Toto číslo pro nás představuje návrat k dříve běžným počtům," pokračuje Kateřina Neumannová.

Starokladrubské vraníky ze Slatiňan si pořizují zákazníci jak z České republiky, tak ze zahraničí, především z Německa. „Jde o plemeno tradičně využívané k tahu do kočárových spřežení. Pro dobré povahové vlastnosti ale bývají starokladrubští koně v poslední době stále častěji využíváni také k rekreačnímu ježdění," uzavírá slatiňanská zootechnička.

Zdroj: Youtube

Není kůň jako kůň

Jistý pokles zájmu o koně potvrdila i veterinární technička Michaela Kvisová, která se na své malé farmě v Částkově věnuje plemeni Irish Cob. „Zvířat tohoto plemene, vhodného především pro turistiku a pro rekreační ježdění, je v ČR jen asi dvě stě. Popularita tohoto úžasného plemene ale dál roste, takže jsme se s krizí vypořádali vcelku dobře. V ČR jsou ale nejběžnější čeští a slovenští teplokrevníci," říká veterinární technička.

Jak chovatelka připomněla, chov koní není levnou záležitostí. „Hříbě běžného plemene přijde na 15 až 20 tisíc korun. Kdo se ale o koně nemůže sám starat, ten vydá měsíčně dalších dva a půl až sedm tisíc korun za jeho ustájení. Plus náklady na kováře a veterináře," dodává veterinární technička.

Zdroj: Youtube