Obnovené kontroly na hranicích, které kvůli zvýšenému počtu uprchlíků zavedly některé sousední státy Evropské unie jako například Německo, Rakousko nebo Maďarsko, zatím kamionovou dopravu příliš nekomplikují. Čekací doby činí podle východočeských autodopravců zhruba 15 až 30 minut.

Podle nich jsou stálé problémy jen na přechodu mezi Francií a Británií v Calais.

„Zatím problémy na hranicích neřešíme. Větší byly v uplynulých měsících v Calais, kde jsme zaznamenali pokus vloupání do kamionu a jednou nám běženci dokonce rozřezali plachtu návěsu. Ale zatím jsem žádné uprchlíky nepřevezli," řekl Richard Macko ze spedice Šmídl v Žamberku.

Čerstvou a nepříjemnou zkušenost z hranic má naproti tomu Milan Juhasz, šéf hradecké firmy Juhasz Logistic. „Jeden náš řidič se s kamionem musel vrátit z hraničního přechodu Mikulova. Rakouští policisté tam dělali šťáru na běžence a když u něj na korbě žádného nenašli, rozhodli se najít jiný problém. Vyčetli mu, že nemá správné úchyty plachty, tzv. očka, a dali mu pokutu 110 eur," zlobí se Juhasz.

Pardubická Spedition Zavřel, taktéž jeden z největších východočeských dopravců, problémům s uprchlíky a uzavřenými hranicemi jednoduše předešla tím, že do problémových oblastí nejezdí. „Od chvíle, co se v Calais objevily problémy s uprchlíky, tak jsme cesty do Anglie zrušili," řekla jednatelka firmy Miroslava Němcová.

Největší problémy v souvislosti s uprchlíky totiž mají i jiní čeští dopravci stále ve francouzském přístavu Calais. Pokud zákazníci ve Velké Británii potřebují zboží dovézt včas, řeší firmy přepravu trajektem z jiného francouzského města, což však vychází trochu dráže.

Francouzská policie ale nyní situaci více řeší. Utečence vymezila do zvláštního prostoru a už se nedostávají v takových počtech jako na začátku prázdnin do parkovišť a tras, kudy projíždějí kamiony.

Podle informací některých řidičů se však po Evropě množí vykradené kabiny kamionů. Nedokázali ale říct, zda je to vinou uprchlíků nebo zlodějských gangů.

Zajímavá je ovšem zkušenost logistické firmy CDS Náchod, jednoho z největších východočeských dopravců. „Zatím o žádných problémech nevím. Měli jsme je v souvislosti s uprchlíky v minulých  letech, letos se nám ale paradoxně, i přes mnohem větší imigrační vlnu, vyhýbají," uvedl ředitel společnosti Zdeněk Pouznar.