FC Hradec Králové - SK Dynamo České Budějovice (neděle od 15 hodin)

Co čeká východočeské celky v 5. kole Fotbalové národní ligy? V Hradci Králové dojde v neděli na prestižní souboji exligistů, Pardubice se budou rvát v Mostě, který platí za štiku úvodu soutěže. Body leží na stole, ale žádná „brnkačka" to nebude.

Obzvlášť pro „votroky". Domácí prostředí jako by pro ně bylo zakleté. Naposledy se na Všesportovním stadionu radovali z vítězství 18. listopadu minulého roku, kdy slavně vyprášili pražskou Slavii 3:2.

Od té doby nic.

Jen pořádná bída.

„Jaro v první lize bylo specifické, několikrát jsme mohli vyhrát, ale ani jednou to nevyšlo. A v nové sezoně jsme si oba domácí zápasy strašně zkomplikovali," hořekuje nad dosavadními výsledky hradecký kouč Luboš Prokopec.

Změna poměrů by měla nastat proti Českým Budějovicím, starému známému z nejvyšší soutěže. „Pro nás je to velmi důležitý zápas, protože se ukáže, zda dovedeme napravit nepodařený start do sezony," uvědomuje si Prokopec. Toho těší skvělá forma veterána Marka Kuliče. „Jeden gól dal, u třech dalších byl. A to jsme jich vstřelili pět. To nestojí za další komentář. Spoléhat na něj budeme i v neděli."

FK Baník Most 1909 - FK Pardubice (neděle od 16.30 hodin)

Nečekají je žádní ofenzivní démoni. Most je docela drsná parta, která na začátku sezony válí hlavně v defenzivě. Baník zatím ještě neprohrál a jako jediný v druholigové soutěži dosud neinkasoval.

„Tahle čísla rozhodně vzbuzují respekt. Co máme informace, tak Most vychází hlavně ze zabezpečené obrany, má dobře zvládnuté protiútoky a snaží se pokrýt klíčové hráče soupeře," přibližuje nedělního protivníka pardubický trenér Jiří Krejčí.

Zásadní zpráva? Nedělní klání bude jeho hráče bolet. „Most má hru postavenou na důrazu," vypálí okamžitě Krejčí.

Nějaké veletoče v sestavě kvůli brouskům v dresu rivala neplánuje: „Zase takový výběr v kádru nemáme. Budou si muset poradit hráči, kteří na tenhle způsob hry nejsou vyloženě zvyklí a nevyhledávají ho. Ale hrají druhou ligu, takže by neměli mít problém se s větším důrazem vyrovnat."

Proto se dá čekat, že by ve středu zálohy klidně mohl od začátku nastoupit „malý ďáblík" Petr Kudrna, pro něhož není nejmenší problém tu a tam někomu pěkně naložit.

„Pohráváme si také trochu s myšlenkou, že změníme malinko taktiku. V předchozích čtyřech kolech jsme do soupeřů většinou bušili a snažili se diktovat tempo hry. Teď možná uděláme změnu," nechal nahlédnout do své kuchyně kouč Východočechů.

Minulý víkend zářil v dresu Pardubic ofenzivní démon Lukáš Rešetár. Ten je však s futsalovou Chrudimí od úterý na soustředění v Polsku a vrátit by se měl až teď o víkendu.

„Budeme si volat. V sobotu máme ještě předzápasový trénink. Jeho start je pro nás každopádně velkým otazníkem," dodal Jiří Krejčí.