Odhadem na to bude potřeba 25 milionů korun. „Zatím jde o záměr, realizace je závislá na získání dotace od ministerstva práce a sociálních věcí," prozradila novinářům místostarostka Petra Houšková.

Domov Pohoda má 76 lůžek, podle místostarostky ale nejsou určená pro lidi postižené demencí. „Momentálně nemůžeme žadatele uspokojit, což nás trápí," uvedla. Podle ní to není problém jen Turnova, ale celého Libereckého kraje.

„Většinou situace rodiny řeší vlastními silami nebo musí hledat zařízení ve Středočeském kraji," řekla místostarostka. Navrhovaná kapacita by podle jejího mínění byla dostatečná pro čtrnáctitisícové město i okolní obce.

Turnovští žádost o státní dotaci podají do poloviny března. Pokud uspějí, pavilon u domova seniorů by mohl stát do konce roku 2018.

Kromě pokojů by v něm měla být ordinace lékaře, terapeutická místnost, prostor pro rehabilitaci, návštěvy i společenská místnost s televizí. Dům Pohody zaměstnává zhruba 90 zaměstnanců a rozpočet se pohybuje kolem 40 milionů korun. Jak místostarostka Houšková doplnila, město se na něm podílí zhruba čtvrtinou. Po výstavbě pavilonu by se počet zaměstnanců navýšil o 21 a rozpočet zařízení by stoupl o dalších deset milionů korun.

Podle statistik je v Libereckém kraji 11 domovů se zvláštním režimem, které mají 416 lůžek pro osoby se sníženou soběstačností zaviněnou chronickým duševním onemocněním nebo různým typem demencí včetně Alzheimerovy choroby.

Demencí je v kraji postiženo odhadem asi 5700 lidí. V posledních letech kraj, města ani obce nové domovy seniorů či domovy s pečovatelskou službou téměř nestaví. Přibývá však soukromých projektů.

Od loňska péči o tyto pacienty nabízí v Jablonci nad Nisou elektrotechnická firma Jablotron, která otevřela domov pro seniory v jedné budově po Bižuterii.

V Liberci se na domov pro lidi s poruchou orientace loni proměnilo bývalé ředitelství LVT. Přestavbu secesní vily financovala liberecká společnost Kasro.

(čtk, jm)