„Nebudu Náchodským blahopřát k jejich krásné radnici, protože ti dnešní se o ni nezasloužili. Ale budu jim blahopřát k tomu, že jejich pivo je nejlepší na světě, protože jste vyhráli anonymní, zdůrazňuji anonymní, soutěž v Londýně..," řekl prezident a odkázal tak na loňský úspěch piva Weizenbier z náchodského pivovaru Primátor, které vloni vyhrálo prestižní degustační celosvětovou soutěž a stalo se nejlepším pivem světa.
Za několik okamžiků po tomto vystoupení na náměstí už prezident na náchodské radnici obdržel právě i dárkový koš náchodských piv a korbel. „Náchod je spojen s pivovarem, proto jsme zvolili při výběru darů i dárkový koš piv," uvedla mluvčí radnice Nina Adlof. Tento dárek věnoval právě náchodský pivovar.
Na radnici si převzal Miloš Zeman od starosty Jana Birke také obraz s náchodským motivem od místního malíře a grafika Michala Burgeta. Z Náchoda si odvezl také speciálně vyrobený svitek, na kterém je zachycena historie Náchoda a polské Kudowy Zdrój. Obě sousední města totiž jejich vedení prezentuje jako jedno evropské město, v podstatě takové souměstí, které už hranice nedělí.
V Broumově dostala hlava státu od představitelů města knihu, jejímž obsahem je spousta historických fotografií Broumovska. Dalším darem byl opět dárkový koš piv, tentokrát nejlepších výrobků pivovaru v Olivětíně. Při návštěvě textilky Veba dostal prezident župan.
Náklady za pódium
Byť pohoštění a ubytování prezidenta a jeho delegace v kraji hradil Královéhradecký kraj, neboť prezident přijel na východ Čech na pozvání hejtmana Lubomíra France, návštěva něco stála i města. Prezident si na cestách potrpí na setkání s občany. V Náchodě pro něj proto bylo na náměstí připraveno kryté pódium včetně ozvučení.
„Celkem včetně darů přišla město návštěva pana prezidenta na zhruba 40 tisíc korun. Největší položkou bylo pódium s ozvučením," dodala Nina Adlof.
V Broumově byli skromnější. Tam bylo na náměstí postaveno pouze jednoduché pódium bez zastřešení.
„Zajištění zázemí pro prezidenta stálo městskou kasu maximálně do deseti tisíc. Větší náklady s tím nebyly. Jednalo se především o postavení pódia a ozvučení náměstí. Na přípravách se podíleli úředníci, kteří zajišťovali především výzdobu a o další, především manuální práci se postarali pracovníci technických služeb," informoval místostarosta Kamil Slezák.
Hudební vystoupení dechového orchestru Broumovanka před a po setkání s prezidentem s občany města bylo v režii hudebníků.
Na obou radnicích se prezident podepsal do pamětní knihy a dekoroval městské prapory pamětní stuhou.