Vloni Dvůr Králové a Trutnov, letos Jilemnice či Lomnice nad Popelkou. Prezident Miloš Zeman se v podhůří Krkonoš pohybuje často a zítra přijede znovu. Tentokrát je jeho cílem Vrchlabí.

V regionu byl přitom už minulý měsíc. Při cestě po Libereckém kraji se setkal například s občany Lomnice, kde si pochvaloval tamní suchary, závěrečnou tiskovou konferenci absolvoval v Jilemnici, kde navštívil firmut Devro.

Čína loni i letos

Návštěva úspěšných společností tvořila podstatnou část programu Miloše Zemana i při loňské návštěvě Dvora Králové a Trutnova. Ve městě na Labi si prohlédl společnost Juta, odpoledne pak nevynechal setkání s občany. A i tam padla otázka na nyní hodně diskutované vztahy s Čínou. „Formálně vzato Čína doposud zastává komunistickou ideologii. Faktem však je, že se vrací ke konfucianismu," odpověděl v Hankově domě prezident Miloš Zeman s tím, že právě Čína je z pohledu exportu pro naši zemi jednou z priorit.

První kroky v Trutnově vedly prezidenta do společnosti Kasper Kovo, pak se přesunul před radnici, kde ho čekalo zřejmě nejbouřlivější přivítání v celém Královéhradeckém kraji. Na hlavu státu pískal a křičel hlouček lidí s červenými kartami. Velký sál radnice ale o půl hodiny později téměř celý zaplnili Zemanovi příznivci a další protesty se už nekonaly.

V roce 2013 Miloš Zeman navštívil také Žireč u Dvora Králové, resp. zdejší areál Domova svatého Josefa, jediného lůžkového zařízení v republice, které se stará o klienty s roztroušenou sklerózou.

Před volbami

Několikrát zavítal Miloš Zeman do Podkrkonoší i před prezidentským postem. Většinou v rámci předvolebních kampaní. V roce 2010 podporoval Stranu Práv Občanů Zemanovci, o dva roky později na Krakonošově náměstí doprovázel před krajskými volbami Vladimíra Drymla.

Prezident ve Vrchlabí

Zítra dopoledne se Miloš Zeman ve vrchlabském zámku setká s představiteli města a okolních obcí, od 11 hodin proběhne na náměstí TGM setkání s občany. Do města přijede z Mladých Buků, kde dnešní den zakončí večeří s osobnostmi a podnikateli Královéhradeckého kraje.