ON-LINE reportáž (ukončena)

Čtvrtek 17. dubna

15:15 Prezident Miloš Zeman zakončil svou třídenní cestu po Královéhradeckém kraji ve čtvrtek odpoledne v Broumově

Miloš Zeman ukončil svou třídenní cestu po Královéhradeckém kraji ve čtvrtek odpoledne v Broumově

14.40 - 15.00 Tisková konference k návštěvě kraje, následně ukončení návštěvy prezidenta v Královéhradeckém kraji

14.05 Delegace je na návštěvě Broumovského kláštera

Delegace na návštěvě Broumovského kláštera

13.15 Kolona je na náměstí, prezidenta vítá bouřlivý potlesk pěti set lidí.

13.00 Na náměstí hraje dechová hudba Broumovanka na čtyři sta lidi čeká na příjezd prezidenta.

12.50 Miloš Zeman ve VEBA Broumov

Zdroj: Youtube

12.05 Zeman si prohlédl výrobu podniku a poté dostal dárek (jehož součástí je i župan). Následně začala beseda se zaměstnanci podniku, kterých se sešlo několik desítek.

"Praštil jsem se o mikrofon. To nám to pěkně začíná.. Ale úder mikrofonem není smrtelný", načal besedu prezident. 

Generální ředitel VEBY Josef Novák podezřívá hejtmana Lubomíra France, že návštěva Broumova a VEBY se uskutečnila z toho důvodu, že tam Franc dříve pracoval.

11.40 Prezident zavítal do areálu VEBY v Broumově, kde diskutuje s vedením podniku. Poté si prohlédne závod.

Středa 16. dubna

19.30 – 21.15 Večeře Miloše Zemana se senátory a poslanci zvolenými za Královéhradecký kraj

ČTĚTE na webu Náchodského deníku: Prezident pochválil Náchodu pivo a starostu

18.05 Miloš Zeman přešel z náchodského Masarykova náměstí na radnici spolu se starostou Janem Birke a hejtmanem Francem.

Miloš Zeman se starostou Náchoda Janem Birke

17.15 Prezident dorazil do Náchoda

16.55 Na náchodském Masarykově náměstí vyhrává hudba. Soubory F.A. Band a Jam Defect ze ZUŠ Náchod hrají lidem, kteří půjdou okolo a snaží se svojí produkcí přilákat na setkání s panem prezidentem.

15.40-16.15 setkání s občany města Jičína

15.35 Oběd s prezidentem se značně protáhl, ale veřejnost, která hlavu státu vyčkávala před Grand Hotelem Praha od 15 hodin, vytrvala. Přijďte za pět minut na náměstí," zval všechny Miloš Zeman do centra Jičína.

14.00 Miloš Zeman obědvá v Grand Hotelu Praha. Jako předkrm se podává sýrová roládka s malinovou omáčkou, poté hovězí vývar s celestýnskými nudlemi. Na hlavní chod zdejší kuchař připravil vepřovou panenku zavinutou ve slanině s liškovou omáčkou. Menu doplní šťouchané brambory.

Sladkou tečku za prezidentským meníčkem učiní švestkové knedlíky, polité máslem a sypané tvarohem. Servírují se moravská vína.

13.45 Po setkání s představiteli a osobnostmi města zamířil prezident Miloš Zeman na oběd do Grand Hotelu Praha. „Pane prezidente já vás vítám v Jičíně, máme vás rádi," přivítala koláčky hlavu státu Alžběta Zemanová, která zde před 68 lety vítala prezidenta Edvarda Beneše. „Já vás mám taky rád a mám rád zdejší hotel. Tady jsem se cítil vždycky tak nějak podomácku. Není to tu snobské," odvětil ji Miloš Zeman.

13.15 „To je opravdu původní Valdštejnův zámek," ptal se Miloš Zeman jičínského starosty, když vstupoval do zámku. Připomenul mu, že s Jičínem ho spojuje také řeka Cidlina, která se vlévá do Labe, a ta teče do Kolína, odkud Miloš Zeman pochází. „Takže ta Cidlina nás spojuje," konstatoval prezident.

Miloš Zeman v Jičíně

12.55 „Dobří holubi se vracejí," oslovil jičínského starostu Jiřího Lišku prezident Miloš Zeman, když vystupoval ze své limuzíny před jičínským zámkem. Jeho kroky směřovaly do Porotního sálu, kde se setkal s přestaviteli města a význačnými osobnostmi.

ČTĚTE na webu Jičínského deníku: Zeman prozradil: 'V Jičíně jsem dnes po dvacáté'

12.30 Na závěr své návštěvy Holovous prezident zasadil lipu. "Několik stromů jsem už sázel a musí se hlína udupat," pronesl Zeman a společně s hejtmanem udusali a poté zalili hlínu.

11.50 Prezident dorazil do Holovous na Jičínsku. Na přivitání dostal panák pálenky a koláče, které upekly místní ženy. Tuto obec měl v roce 1926 navštívit prezident T.G. Masaryk, ale z návštěvy nakonec sešlo.

Prezident dorazil do Holovous na Jičínsku. Na přivitání dostal panák pálenky a koláče, které upekly místní ženy.

11.30 V Holovousech čekají místní na hlavu státu.

V Holovousech čekají místní na hlavu státu

11.10 Prezidenta republiky muzeem a výrobnou společnosti osobně provedl Jan Petrof. Miloš Zeman se setkal i se zaměstnanci, a na závěr i sám usedl za klavír a krátce zahrál.

Prezidentovi zahrál Chopina patnáctiletý Matyáš, který Miloše Zemana zhotnotil jako "velkého hudebního znalce", protože mu prozradil, že má doma všechny Chopinovy nahrávky. Chopina vybral, protože chtěl prezidentovi zahrát něco veselého. "Bylo to pro mě něco nového, ale trému jsem neměl," říká Matytáš.

Nyní prezidentská kolona míří směr Holovousy, které byly vyhlášeny vesnicí Královéhradeckého kraje 2013

10.25 Prezident Zeman začal druhý den své návštěvy návštěvou hradeckého Petrofu.

Prezident Zeman začal druhý den své návštěvy návštěvou hradeckého Petrofu.

9.45 Zatím to vypadá, že hejtman Lubomír Franc je mužem svého slova. Včera slíbil prezidentovi lepší počasí a skutečně, na Hradec Králové svítí slunce. Prezidentův dnešní program začne za malou chvíli návštěvou Petrofu.

Úterý 15. dubna

19.30 – 21.15 večeře se zástupci podnikatelské sféry kraje a odborů

ČTĚTE na webu Hradeckého deníku: 'Zrcadlo, kdo je nejkrásnější?' ptal se Zeman svého daru

17.45 – 18.30 setkání s osobnostmi Královéhradeckého kraje

17.00 Paní přivítala prezidenta kytkou, ten jí děkuje. Následně se ho ptá, jestli ví, že se Hradci vyhýbají živelné katastrofy, Zeman reaguje: "Už to není pravda, dnes jsem přijel já, jako živelná katastrofa.."

16.50 Další z bonmotů prezidenta Zemata: "Tato budova za námi začne hořet. Protože jsem si zapálil, primátor nechal vypnout hlásiče. Tak to hoří jako Říšský sněm, s tím rozdílem, že já si žádou cigaretu nezapálil!"l

16.45 Čekající dav lidí na prezidenta Zemana..

Čekající dav lidí na prezidenta Zemana

16.35 Primátor Hradce věnoval prezidentovi dar: miniaturu zvonu Augustin z Bílé věže.

16.30 Zastupitele v sále muzea diskutují s prezidentem třeba o globalnim oteplování, o hospodaření komunálních politiků s veřejnym majetkem..

Diskuze se zastupiteli

16.15 Fink vítá Zemana: "Jsme poctěni Vaší návštěvou."  Prezident reaguje: "Hůl, kterou mám u sebe není  hrozbou, je to dar od hejtmana,vzal jsem si ji z úcty."

Následuje diskuze se zastupiteli města. Zatím se nikdo neptá, dotaz tedy položí primátor Fink: "Jak snášíte opuštění Vysočiny?" Zeman odpovídá: "Bylo na mě příjemně tlačeno ke kandidatúře na prezidenta, byla to výzva a ty se mají přijímat. Je to práce jako každá jiná a je to snadnější než být premiér."

15.55 Prezidenta přivítal primátor Zdeněk Fink před Muzeem východnich Čech.

Prezidenta přivítal primátor Zdeněk Fink před Muzeem východnich Čech.

15.45 Zeman v chrámu sv. Ducha např. řekl: "Uvědomuji si význam církve v naší společnosti. Jsou důležité osobnosti, proto položím květiny na hrob Jana Otčenáška." Poté vyzdvihl úlohu církve v hospicích.

15.35 Královéhradecký biskup Jan Vokál vítá prezidenta v Hradci.

Královéhradecký biskup Jan Vokál vítá prezidenta v Hradci

15.20 Hradecký sbor Boni pueri čeká na prezidenta před katedrálou sv. Ducha

Hradecký sbor Boni pueri čeká na prezidenta před katedrálou sv. Ducha

15.15 Prezident Zeman se po obědě vydal zpět do centra krajské metropole. Za pár minut položí květiny k pamětní desce věnované arcibiskupovi Karlu Otčenáškovi v katedrále sv. Ducha na Velkém náměstí.

14.20 Prezident Miloš Zeman si právě pochutnává na jídle v restauraci Golf resort. Obědvá spolu se členy Rady Královéhradeckého kraje. Co se servíruje? Jako předkrm se podává paštika z kachních jater s dýňovým chlebem, polévka kulajda se zastřeným vejcem. „To je naše vlajková loď," upozornil Petr Láznička, šéfkuchař restaurace. Hlavním jídlem je candát nebo hovězí ptáček. A jako dezert lívanečky s lesním ovocem a domácí šlehačkou.

13.35 Prezident projel kolem Podzámčí a zamířil do Roudničky na oběd. Podél celé trasy zastavují státní i městští policisté dopravu i chodce. Prezident totiž nezastavuje.

13:30 Prezident projel kolem Podzámčí a zamířil do Roudničky na oběd.  Podél celé trasy zastavují státní i městští policisté dopravu i chodce.  Prezident totiž nezastavuje.

13.30 Utajovaným dárkem od univerzity pro prezidenta je atlas Kladska, na jehož vytváření UHK spolupracovala.

13.20 "Požadavek na zvýšení platu je v mnohých případech oprávněný, já bych jej mnohdy doplnil o požadavek na snížení platu u některých profesí,"  odpověděl Zeman na otázku týkající se adekvátnosti platového ohodnocení zdravotních sester.

Tomáš Adamec se vrací k tématu Ukrajiny a ptá se, jak by se mělo zasáhnout proti tamním bojůvkám. "Máte na mysli Majda nebo Doněck?", odpovídá prezident a tvrdí, že každý, kdo se zbraní v ruce vpadne do policejní stanice je teroristou.

"Václav Klaus a Miloš Zeman přijdou do pekla a v teple na trůně sedí ďábel. Vedle ďábla se zjeví zvláštní babice. Klaus předstoupí před trůn a dívá se na tuto babici, která je ošklivá, má šest brad a kulhá. Ďábel říká: "Václave, měl si mnoho hříchů, odsuzuji tě, abys po věčnost s touto babicí v pekle kopuloval." Pak se předstoupí Zeman, zjeví se Claudia Schifferová. A ďábel říká: "Claudie, máš mnoho hříchů…," ukončil debatu prezident svým oblíbeným vtipem.

13.00 "Myslím si, že Váš návrh je naprostá pitomost," odpovídá prezident na otázku Jana Nováka, zda zakázat KSČM a uvádí, že v takovém případě by se strana přejmenovala a fungovala dál. "Komunistickou stranu je potřeba porazit ve volbách. Mám na rukou krev Sládkových republikánů, vy mladší už možná nepamatujete, kdo to byl a buďte tomu rádi," dodal.

"Jaký jste byl student?", zazněla velice příhodná otázka. "Teď se nadmu," varoval nejprve prezident a poté zavzpomínal na svá studia. "Byl jsem šprt. Jenom proto jsem absolvoval VŠE s červeným diplomem. Nebylo to těžké, chtělo to jen čas."

12.55 V sále panuje uvolněná atmosféra - vtipkují studenti, rektor i prezident. Hovoří se ale na vážná témata.

12.45 "Přejete se Ukrajinu v EU", zněla další otázka. Odpověď: "Ano, ale až za 15 let." Prezident zdůraznil potřebu nezbytných ekonomických reforem, aby se Ukrajina mohla do EU začlenit. "Měly by se zpoplatnit veřejné školy?" "Jsem proti zápisnému i školnému, ale zatímco jiní u toho končí, já jsem tako pro vysoké penalizační poplatky za nesplěnní zkoušky, opakování semetru, prodlužování studia," odvětil prezident na otázku, která pálí velkou část publika.

"Já jsem paní Semelovou kritizoval vždy, když k tomu dala příležitost a paní Semelová nabízí těch příležitostí dost," odpovídá Zeman na otázku, jaký je jeho názor na kontroverzní komunistickou poslankyni.

12.35 Prezident Zeman poté vyjasnil, co pokládá za tři funkce prezidenta ČR. Funkci krizové pojistky, prostředníka mezi lidmi a vládou a parlamentem a funkci řešení problémů ve spolupráci s jednotlivými ministry.

Hned druhá otázka, kterou položil student filosofie David Kocourek mířila na aktuální téma Ukrajiny. "Zatím není v silách ČR ani EU poskytnout Ukrajině pomoc, protože peníze by skončily v kapsách oligarchů," řekl mimo jiné Zeman. "Vladimír Putin je chladný šachový hráč, který dokáže využít všech slabostí svých protivníků," odvětil prezident na otázku, jak by charakterizoval ruského prezidenta.

12.25 Za zavřenými dveřmi se přivítal s vedením univerzity a podepsal se do pamětní knihy. „Těším se na provokativní otázky typu ´jak to děláte, že jste tak geniální´," prohlásil prezident před vstupem do místní auly, kde ho čekali studenti univerzity. Návštěva je zde mnohem větší než při dopoledním příjezdu na Pivovarské náměstí, kde přihlíželo jen pár lidí.

"Má-li jakýkoli politik před ústy mikrofon, působí na něj jako afrodiziakum a začnou se z něj linout slova", zahájil prezident debatu se studenty.

12.20 Prezident Miloš Zeman přijel společně s hejtmanem k hradecké Univerzitě. Přivítal se zde s rektorem Josefem Hynkem. Uvnitř ho vítaly stovky studentů a stihl se také podepsat svému fanouškovi.

Miloš Zeman na hradecké Univerzitě

11.50 „Je to výrobek z Hořic. Firma před sto lety vyráběla ručně zlacené rámy, po roce 1989 obnovila svou činnosti, je to pěkný výrobek. Ať si ho užijete," uvedl hejtan. „Velice vám děkuji a slibuju vám, že ho umístíme na Pražský hrad, aby si ho mohli užít všichni návštěvníci. Ale já se do něj podívám první. Neříká. Jsi ze všech nejkrásnější. To znamená, je to zrcadlo pravdivé," odpovídá prezident.

Od prezidenta dostal hejtman kožené psací potřeby.

A nakonec před odchodem ze sálu dekoruje prapor Královéhradeckého kraje.

11.45 Prezident dostal od zastupitele Josefa Duška osobní dar – zmenšeninu parního válce. „Pokud někde uvidíte rozbité silnice nebo jejich novou výstavbu, tak vám to připomene naše setkání. Náš kraj je totiž jediný, kde tyto parní válce v republice i východní a střední Evropě vyrábí. Symbolicky přijměte tento dar jak ozávazek dostavění D11 a R35. Také si s ním můžete hrát se svými vnoučaty," vysvětlil Josef Dušek. „I politik má někdy plnit roli parního válce," odpověděl na dar prezident.

11.30 Půl hodiny teď mají přítomní na dotazy na prezidenta. Před jedním z nich si Miloš Zeman kousl do připraveného koláče. „Jen polknu výborný makový koláček a odpovím," pronesl prezident. Hejtman Lubomír Franc už má snězené dva ze tří těchto koláčů.

11.20 „Jsem rád, že kraje mají svoji samosprávu, která je volená. Doufám, že se v koalici dokážete rozumně dohodnout a narozdíl od jiné koalice, kterou nebudu jmenovat, si neposíláte vzkazy přes média. Kdo se obrací na novináře, tak ukazuje, že se partnery nedokáže dohodnout za stolem. Přijel jsem hlavně, abych si poslechl vaše otázky. Tam, kde nebudu znát odpověď a na rozdíl od jiných politiků nebudu předstírat všeználkovství a řeknu vám, že odpověď nevím," zakončil svou řeč prezident.

11.15 „Hůl jsem před chvíli dostal od pana hejtmana. Je na něm písmeno G, což jsem se dozvěděl, že znamená Gradec. Na důkaz přátelství jsem s ní přišel. V životě se člověk musí opírat vždy o nějakou hůl. Ať už fyzickou nebo symbolickou, což jsou přátelé nebo spolupracovníci," popisuje prezident dárek od hejtmana.

„Nesouhlasím, že Královéhradecký kraj je nejlepší pro život. Je to Vysočina a to neříkám, že jsem se tam narodil, protože jsem z Kolína," usměje se prezident.

11.10 Hejtman popisuje krásy kraje. Nevynechal zoologickou zahradu ani barokní Kuks. Vypráví o známých rodácích z měst a obcí kraje. „Kraj je zemědělský s velkým důrazem na turistický ruch," vysvětlil hejtman. V zemědělství jsme na třetím nebo čtvrtém místě v produkci zemědělství mezi kraji, stejné je to s turistickým ruchem.

11.00 Prezident Zeman vstoupil do sálu Jana Letzela, kde se schází Královéhradecké zastupitelstvo. Všichni povstali. V sále je většina koaličních krajských politiků, zástupci pravicové opozice a ředitelé příspěvkových organizací kraje. „Dokonce mám lepší křeslo než pan hejtman," pochválil si židli prezident. Ten si sedl na místo, kde při jednání zastupitelstva sedí právě hejtman.

Hejtman Lubomír Franc vychvaluje Broumovsko a jeho zdroje pitné vody. „Měli jsme tu spor, jestli zde těžit břidličné plyny," vypráví hejtman. „Proboha ne," odvětil prezident.

10.30 Prezident Miloš Zeman se na Pivovarském náměstí přivítal s personálem bistra U Dvou Přátel, poté s hejtmanem Královéhradeckého kraje Lubomírem Francem. Prohlédl si také prapor kraje. "Proč se klanět praporům cizích států, když se mohu poklonit našim," pronesl Zeman. Lubomír Franc prezidenta přivítal a omluvil se za špatné počasí se slibem, že další dny bude lépe. "V každém českém regionu je hezky bez ohledu na počasí," glosoval Zeman.

Prezident Zeman přijel na Pivovarske náměstí do Hradce Králové a přivítal se s hejtmanem Královéhradeckého kraje Lubomirem Francem