„Předčasné volby nepřipadají v úvahu, i když by si je všichni přáli. Poslanecká sněmovna si přece rybník nevypustí. Nejlepším řešením by tak byla úřednická vláda, aby došlo ke zklidnění situace," řekl Vladimír Dryml, hradecký senátor za zemanovce.

Předčasné volby jsou ideálním řešením nejen podle ČSSD, která vládne žebříčkům popularity, ale i pro lidovce, kteří se v posledních průzkumech opět přehoupli přes pět procent.

„Pohár trpělivosti se současnou koalicí už přetekl, bude ale pochopitelně záležet na prezidentovi," uvedl hradecký šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Neopomněl zdůraznit, že „lidovci by se jako představitelé středu, kterým jde o dobrou a kvalitní správu, měli do sněmovny vrátit".

Oba východočeští hejtmani, zvolení za ČSSD, jsou  v hodnocení vládní krize zdrženlivější. „Nemám k ní dostatek informací, takže bych ji nerad detailně komentoval. V souvislosti s událostmi z minulých dnů však již bylo odstoupení premiéra Nečase asi jediným možným řešením," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Čekání na Zemana

A zatímco on preferuje vypsání předčasných voleb, jeho pardubický kolega Martin Netolický je opatrnější. I podle něho by sice byly nejčistším řešením, naznačil však variantu, že prezident pověří vyjednáváním o vládě sociální demokracii jako vítěze posledních voleb. I v tomto případě by však v důsledku nebylo vyloučeno sestavení přechodné úřednické vlády.

Kuba Kubikula

„Počkáme si na rozhodnutí prezidenta, ale myslím, že jeho kroky jsou předvídatelné – provede konzultace s jednotlivými stranami a pověří pak někoho vyjednáváním o nové vládě," řekl Netolický.

Postoj východočeské ODS je jasný: pokračovat ve staré koalici, premiérem by měl být Martin Kuba. „Máme statutárního prvního předsedu, takže pokud Kuba dostane důvěru strany, pak by to měl být logicky on," míní předseda pardubické krajské ODS Radim Jirout. Druhým možným kandidátem je podle něj populární Jiří Pospíšil. Stejné favority má i hradecká ODS.

Bude se však Kuba zamlouvat TOP 09?  „Tak tu máme demisi, paní Müllerová. A kdo bude premiér? Kuba Kubikula," napsal na Facebook například pardubický představitel TOP 09 Jan Němec.