Skutečně není práce? Když nyní Lesy ČR ve spolupráci s úřady práce v celé republice oslovily 400 nezaměstnaných, o práci na léto projevilo zájem jen 170 z nich. Lesy nabízely práci na dobu určitou do října při klasické osmihodinové pracovní době pro nekvalifikované síly za 14 500 korun hrubého. Podle ředitelů úřadů práce však necelá polovina zaměstnaných uchazečů z celkem 400 nabídnutých je ještě výborné číslo. U jiných firem je poměr prý mnohem horší.

„Někteří zaměstnavatelé přes nás poptávají desítky uchazečů, nakonec se ale skutečně umístění dají spočítat na prstech jedné ruky," uvedl ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Důvody mohou být různé, i když často zástupné: zdravotní stav, problém s dojížděním, nedostatek kvalifikace. Právě ta ale u nabídky Lesů ČR na různé úklidové, údržbářské či natěračské práce v lesích nebyla podmínkou, spadala totiž pod statut veřejně prospěšných prací.

„Jsou tací, kteří pracují načerno nebo mají na sebe uvalené exekuce, takže jim je oficiální příjem na nic a radši žijí na dávkách. Ty totiž exekuovatelné nejsou. Je to častá zkušenost českých zaměstnavatelů, že nabízejí solidní výdělky, ale přesto nemohou pracovníky sehnat," podotkl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

Ti, kteří nabídku odmítli a přišli si na příslušné lesní správy jen pro razítko pro úřad práce, se museli prokázat negativním posudkem lékaře pro danou práci či jinými „objektivními důvody" – například zmíněným složitým dojížděním. Sami lesáci se však netají tím, že řada uchazečů si k nim přišla pro razítko s tím, že o práci nemají jednoduše zájem.

S těmi, kteří práci odmítli bez objektivního důvodu, zahájí úřady práce správní řízení o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Jen v Pardubickém kraji jsou takových případů měsíčně dvě stovky. Pokud v něm uchazeči neprokáží překážky, které jim v přijetí nabídky bránily, budou nadále dostávat jen existenční minimum. To činí pro jednotlivce žijícího samotného s domácnosti 3 410 korun.

„V reálu ale není vždy možné podobné uchazeče z evidence vyřadit, přinesou si různá razítka," podotkl Horák.

Sto sedmdesát nezaměstnaných na sezonní práce přijaly Lesy ČR od začátku dubna. Vytvoření míst pro lidi z úřadů práce podnik zavedl letos poprvé jako součást sociálního programu, který bude pokračovat i v dalších letech.

„Noví zaměstnanci provádějí jednoduché opravy. Udržují lesní cesty, altány a odpočinková místa, čistí les a příkopy od odpadků, likvidují černé skládky a věnují se pomocným činnostem. V předchozích letech jsme tyto činnosti často z kapacitních důvodů odkládali," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Firmě patří polovina lesů v zemi.

„Šlo nám hlavně o uplatnění nezaměstnaných lidí, kteří díky svému nízkému vzdělání nenajdou pracovní místo. Z tohoto pohledu jsem spokojený," dodal Szórád.

Zaměstnávání lidí z úřadů práce hodnotí pozitivně, pro letošek měl v plánu zaměstnat právě 170 lidí. „Fluktuace je na úrovni 15 procent," řekl Szórád s tím, že se čekalo vyšší číslo.

Veřejně prospěšní pracovníci uzavírají s Lesy ČR pracovní smlouvy na dobu určitou, jako zaměstnanci pak čerpají výhody vyplývající z kolektivní smlouvy, dostávají například ochranné pomůcky a jiné vybavení. Jejich měsíční výdělek 14 500 korun hrubého odpovídá mzdě stálých výrobních dělníků Lesů ČR v pěstební činnosti. Na část mezd sezonních dělníků Lesům ČR přispívají úřady práce.