Samotné pozorování je záležitostí čisté oblohy a umění najít si pro tuto činnost správné místo.

„Šance vidět Perseidy se naskytne i ve druhé části týdne, kdy by se měla noční obloha vyjasnit. V tom případě se běžte podívat na noční oblohu a najděte si souhvězdí Persea. Mohli byste vidět řádově desítky padajících hvězd," vzkazuje milovníkům vesmírných dálek Karel Zubatý z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.

Meteorický roj Perseid nemá s hvězdami jako takovými nic společného. Jedná se o světelné jevy na obloze, které vznikají srážkou velkého množství vesmírných těles, která za sebou zanechaly na svých drahách komety a planetky. Ty se následně sráží se zemskou atmosférou, což je případ i meteorického roje Perseid.

Každý meteorický roj má tzv. maximum. Tedy období, kdy je velká příležitost, vidět maximální počet padajících hvězd. Pokud jde o Perseidy, jsou pozorovatelné od půlky července do začátku září, nejlépe v druhé polovině noci.

„Mateřskou" kometou Perseid je kometa Swift-Tuttle, která obíhá okolo Slunce 133 let. Na královéhradecké hvězdárně ji vyfotografoval místním dalekohledem v roce 1992 pozorovatel Martin Lehký.

Eva Ženíšková