V letošním, již 9. ročníku soutěže, vybírala porota vítěze z více než 200 materiálů ve 22 kategoriích. V této široké konkurenci zvítězil v kategorii Turistický produkt roku 2024 krkonošský Pojizerský Pacifik.

Pojizerský Pacifik je vžitý název lokální neelektrifikované normálně rozchodné jednokolejné trati 042 z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou.

V rámci soutěže byla oceněna také Místní akční skupina Krkonoše a regionální výrobce Martin Plůcha, jehož dřevěné náušnice porota vyhodnotila jako nejlepší dřevěný propagační předmět.

„Cílem stejnojmenného produktu, na kterém spolupracujeme se Spolkem železniční historie Martinice v Krkonoších, je její rozvoj, oživení provozu a popularizace mezi turisty i rezidenty. Představuje trať nejen jako alternativní způsob dopravy, ale především jako turistický cíl, který lze buď využít k samostatné jízdě, nebo spojit s výlety po západních Krkonoších. Pojizerský Pacifik je stejně jako Pohádkové Krkonoše naše srdcovka i proto si ocenění velmi vážíme. Jsme moc rádi, že se líbí a láká nejen milovníky železnice,“ řekla Alena Cejnarová z DMO Krkonoše, která má produkt na starosti.

Navazující aktivity propojují zážitek z jízdy podél Jizery s poznáním historického, technického a kulturního dědictví regionu. Příběh trati je navázán na postavu hraběte Jana Harracha a propojen s dalšími místy, o jejichž rozvoj se zasloužil. „Lokálku vnímáme jako jednu z nejhmatatelnějších stop Harrachova působení. Její výstavba významně přispěla k průmyslovému posunu regionu a doslova otevřela hory turistům,“ vysvětlila Cejnarová.

Stěžejní aktivity produktu

Léto s Pojizerským Pacifikem

Destinační společnost dlouhodobě podporuje činnost Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších, který pečuje o Železniční stanici Martinice a provozuje Železniční muzeum. Spolek organizuje také letní Krkonošské železniční víkendy, během kterých se po trati prohání parní lokomotivy i historické motorové vlaky. Společně připravují sobotní rodinné programy na perónu nádraží. Díky tomu se nostalgické jízdy párou nebo motoráčkem mění v celodenní výlety, během kterých poznají účastníci výjimečný, památkově chráněný areál Železniční stanice Martinice, regionální řemesla i další místa spojená s tratí a rodem Harrachů.

Průvodce po trati Pojizerský Pacifik

Nová tiskovina nejenže připomíná hraběte Harracha, který příběh trati započal, objasňuje také stručnou historii lokálky a její přínos pro rozvoj regionu, zve do areálu Železniční stanice Martinice v Krkonoších a na prohlídku místního Železničního muzea.

„Průvodce má za cíl také poradit, jak si užít jízdu vlakem s dětmi. Zjistíte, že to jde celoročně díky hře Jízda s hrabětem, i během letních Krkonošských železničních víkendů, kdy standardní vozy Regionova nahrazují na trati vozy parní a motorové a perón martinického nádraží pulsuje rodinným programem,“ dodává k novému průvodci Cejnarová a doplnila, že kromě výše zmíněného je v průvodci také osm tipů na výlety kolem železnice.

Jízda s hrabětem

Zábavný průvodce pro všechny dětské cestující na lokální trati Pojizerský Pacifik nabízí komiks, tipy na aktivity do vlaku i na doma, hravě představuje historii trati i její význam a doporučuje tipy na výlety ze zastávek.

Produkt Pojizerský Pacifik je úzce provázán s razítkovací hrou Pohádkové Krkonoše. Za návštěvu Železničního muzea a Jízdu s hrabětem mohou děti získat hned dvě razítka.