Čtvrtý ročník charitativního výstupu na Sněžku se poprvé nekoná pro dítě po amputaci. Lilienka se narodila se vzácnou vývojovou vadou bez obou rukou v ramenou. Podpořit Lilienku přijdou i všechny děti, které byly hlavní tváří předchozích ročníků.

DO PORODU NEVĚDĚLI

Na osud Lilienky upozornila Nadační fond KlaPeto maminka Vojtíška Měska, pro kterého se benefice pořádala loni. Rodiče o postižení holčičky do porodu netušili. „Lilienka se narodila bez obou ručiček v ramenou, o čemž jsme do poslední chvíle nevěděli," říká tatínek Libor Klimka. „Život jde dál, musíme se s tím naučit žít. Bereme to, jak to je. Lilienka je šťastná a my jsme také šťastní, že ji máme," dodává. Právě proto, aby holčičce nezmizel úsměv ze rtů, pořádá Nadační fond KlaPeto charitativní akci Na Sněžku pro Lilienku. „Když jsem krátce po amputaci levé nohy nad kolenem vymyslel tento projekt, nenapadlo mne, kolik lidí osloví a jaký bude mít úspěch," říká handicapovaný atlet a spoluzakladatel KlaPeto Jaroslav Petrouš. Akce se účastní stovky lidí a loni se k Petroušovi přidalo sedm amputářů. „Celá akce je hlavně o překonávání bariér a mě nesmírně těší, že se jí zúčastní i děti, pro které jsem šel na Sněžku dříve.

PÉŤA JDE S JARDOU

Obzvlášť hrdý jsem na Péťu Januše z Trutnova, který před dvěma lety nechtěl chodit na protéze a loni Sněžku vyšel. Letos pilně trénuje a půjde se mnou," doplňuje Petrouš.

Na Sněžku se chystá i rodina Vojtíška Měska a Simonky Smutné.

Výstup na Sněžku nejen pro postiženou Lilienku

Zítra se uskuteční charitativní výstup na Sněžku, který pořádá Nadační fond KlaPeto. Finanční výtěžek dostane Lilienka, která se narodila s vzácnou vývojovou vadou bez obou rukou v ramenou. „Peníze poslouží na její rehabilitaci a kompenzační pomůcky. Další získané peníze opět rozdělíme mezi ostatní těžce zdravotně postižené děti," řekla Deníku bývalá místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová, která je spoluzakladatelkou fondu.

S myšlenkou pomoci postiženým dětem prostřednictvím výstupu na naši nejvyšší horu přišel Jaroslav Petrouš, handicapovaný sportovec a člen atletického klubu TP Hvězda Pardubice. Na Sněžku půjde už počtvrté, ve třech předcházejících ročnících se podařilo vybrat celkem 1 435 000 korun.
Podpořit Lilienku může kdokoli koupí trička či dalších předmětů s logem projektu – k dostání jsou na e-shopu www.klapeto.eu, nebo zítra ve stánku nadačního fondu přímo v Peci pod Sněžkou. Poslat lze také jakoukoli částku na transparentní účet nadačního fondu 2200692979/2010.

Akce začíná v 9 hodin a slavnostní ukončení bude v 15 hodin na centrálním parkovišti. Návštěvníci se mohou těšit na celou řadu atrakcí – malování na obličej, balónkovou dílnu, skákací hrad, koloběžky, obrazy z písku, fruit carving (vyřezávání z ovoce v podání v této disciplíně oceněného Radka Vacha), bobovou dráhu, „opičí" monkey park a mnoho dalšího. Odpoledne vystoupí kapela Memphis a Koneckonců. Dnem bude provázet moderátorské duo Luboš Xaver Veselý a Martin Zach. „Krakonošem", který symbolicky otevře účastníkům výstupu bránu na Sněžku, bude letos známý český polárník Václav Sůra.