V pondělí jich bylo o sto padesát méně. Za posledních 24 hodin se nově nakazilo asi 300 lidí. Jiných 140 se uzdravilo osm lidí bohužel v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo. Oproti středě se zvedl počet aktivních případů ve všech pěti okresech hradeckého kraje. Povzbudivá nejsou ani data z ministerstva zdravotnictví.

V systému PES zůstává Královéhradecko na čtvrtém stupni, ale pomalu se dokonce blíží stupni pátému. Od pondělí vzrostl index rizika v kraji z 62 až na čtvrteční hodnotu 72. Trutnovsko se s indexem 78 dokonce dostalo na pátý stupeň. Nad sedmdesátkou jsou i okresy Náchod (74), Rychnov nad Kněžnou (72) a Jičín (71).

Při pohledu na obce s rozšířenou působností je fialových míst, které značí nejvyšší pátý stupeň v systému PES, v regionu ještě více. Konkrétně jde o obce Trutnov, Dvůr králové nad Labem, Jaroměř, Nové Město nad Metují a Nový Bydžov.

Ačkoliv ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček tento týden několikrát avizovali, že už od pondělí 30. listopadu pravděpodobně dojde ke snížení opatření na ta, která odpovídají třetímu stupni v systému PES, data posledních dní tomu příliš nenahrávají.

Ze všech 14 krajů jsou na třetím stupni aktuálně pouze Moravskoslezský kraj a Praha. Situace v 11 dalších včetně toho Královéhradeckého odpovídá čtvrtému stupni, v Karlovarském pak dokonce pátému. Zda k uvolnění opatření, které by mimo jiného znamenalo otevření restaurací, všech obchodů, muzeí a galerií nebo možnost venkovních hromadných akcí až pro 50 osob, opravdu dojde, rozhodne vláda na mimořádném jednání v neděli.