„Hasiči včera od sedmé do dvanácté hodiny vyjeli k dalším dvanácti událostem v souvislosti s vichřicí. Nikdo nebyl zraněn," uvedla Martina Žahourková, mluvčí královéhradeckých hasičů.

Problémy měly ale domácnosti také  s elektrickým proudem. Stovky lidí se včera ráno ocitly bez elektřiny. Společnost ČEZ vyhlásila v Královéhradeckém kraji a na Semilsku kalamitní stav. Během dne se situace s odstraňováním poruch zlepšila.

Nemohli lyžovat

Energetici evidovali v noci na území Královéhradeckého, Pardubického kraje a na Semilsku 43 poruch na vedení vysokého napětí.

„Po 13. hodině jsme měli šest poruch na vysokém napětí. V některých místech, zejména v podhůří Orlických hor a Krkonoš, poruchy přibývaly ještě dopoledne," řekla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Bez proudu byla například část Deštného v Orlických horách, kde vlekaři kvůli tomu nemohli spustit lanovku a zahájit lyžařskou sezonu.  Na sítích nízkého napětí vznikly podle odhadu energetiků desítky až stovky poruch.

Zničený automobil

Škody spadlé stromy napáchaly například v Novém Městě nad Metují, kde skončily na zaparkovaném osobním voze. V Novém Bydžově se zase na náměstí převrátil velký stan. V Dobrušce hasiči  upevnili uvolněné plechy ze střechy domu a v Záměli na Rychnovsku zajistili náhradní zdroj elektřiny pro základní školu. Hradec Králové zatím žádné větší škody nehlásil.

Vítr způsobil i řadu dopravních nehod. Například hořičtí záchranáři pomáhali odstraňovat následky nehody, která se stala před čtvrtou hodinou na silnici I/35, kde se dva kamiony ocitly mimo silnici.

Na náměstí v Moravské Třebové nevydržel nápor větru vršek vánočního stromu.   „Ulomená špice si to namířila rovnou ke stánku řezníka. Ke zranění naštěstí nedošlo," informovala mluvčí města Dagmar Zouharová. Do pondělí nainstalují technické služby strom nový.

Kvůli nárazu osobního vlaku do stromu byla také před polednem přerušena doprava na trati mezi Žďárcem u Skutče a Svitavami. Ve vlaku cestovalo 26 lidí. „Nehoda se obešla bez zranění, souprava ani nevykolejila," vysvětlil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Na horách měli problém nejen s větrem, ale také se sněhem. Na hřebenech Krkonoš se vytvořily závěje na turistických stezkách, navíc byla v nejvyšších partiích hor kvůli sněžení snížená viditelnost na 30 metrů. Horská služba proto nedoporučuje hřebenové túry.

„Chlapi vyjížděli už ve dvě ráno a s traktory prohrnovali silnice," informoval včera Radek Ilchmann z Technických služeb Žacléř.