Jen shoda okolností je, že ve městě budou po vraždě ženy instalovat dvě kamery. „Jednali jsme o kamerách zhruba dva tři měsíce, v pondělí jsme investici odsouhlasili a následující den došlo k vraždě," řekl chlumecký místostarosta Ivo Kučera.

První z kamer bude u koupaliště, druhá na Klicperově náměstí. Investice do celého systému vyjde na sto sedmdesát tisíc korun. Kamery by podle něho měly být k dispozici již v květnu. Jak dodal, mají ve městě tři strážníky, ale ti nemohou být všude.

„Na koupališti máme dlouhodobě problémy s krádežemi jízdních kol. Však tu také za sezonu projde na čtyřicet tisíc návštěvníků. Nová kamera bude dohlížet na celé parkoviště, takže městští strážníci budou mít přehled o osobních autech i o kolech. Na náměstí zase pro změnu nepřizpůsobiví lidé vzbuzují pohoršení. Například pijí alkohol, i když tu platí vyhláška o zákazu pití," dodal tajemník chlumeckého městského úřadu Pavel Školník.

Kamer bude do dvou let osm

Podle Kučery jde zatím o první etapu projektu, kamer by mělo ve městě být celkem osm.

„Byl bych rád, aby se nám dalších šest kamer podařilo pořídit do dvou let. Nebude to zase tak velká investice, protože již budeme kupovat jen samotné kamery. Monitorovací systém se záznamem a přenosem dat bude v té době připojený právě z první etapy," doplnil Ivo Kučera.

Dvě kamery ohlídají zámek s parkem

V Chlumci jednají například s majitelem zámku Karlova Koruna, protože hlavně v parku se scházejí nejrůznější party, které tu dělají výtržnosti a nepořádek.

„Městská policie sem jezdí pravidelně vyšetřovat, je mi majitelů docela líto. Kdo by měl takovou trpělivost? Ostatní kamery umístíme v dalších problémových lokalitách. Doufám, že se osvědčí," říká Ivo Kučera.

„To jsem ráda, že na kamery podobně jako v Hradci Králové nebo Novém Bydžově konečně došlo. Hlavně v létě projít náměstím bylo o strach. Pilo se tu jako o závod, a když si někdo dovolil přisednout na lavičku, to dostal jmen. Přitom do Chlumce jezdím hlavně na koupaliště, ale občas jsme ještě na náměstí s rodinou nakupovali," oddechla si Marie Veselá z Královéhradecka.