První rodina si tak díky příspěvku zařídila bezbariérové bydlení.

Město do fondu vložilo sto tisíc, zbývající  částku přidali zástupci firem i obyčejní lidé.

„Umožnil nám to trochu paradoxně i fakt, že dostáváme více peněz z hracích automatů. Alespoň k něčemu jsou tyhle peníze dobré. Myslím, že by nebylo zrovna dobrým řešením, abychom ve městě  hrací automaty zakázali. Stejně by se hrálo tajně a ilegálně. Takhle jsou ty peníze smysluplně využité," zdůrazňuje starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

„Máme už speciální konto pro Vanesku, která trpí tzv. nemocí motýlích křídel. Přispívají do něj lidé nejen ze samotného Chlumce. Hovořil jsem se starostou, že ve městě jsou další nemocné děti, jejichž rodičům bychom také mohli nabídnout pomocnou ruku. Starostu nápad zaujal.  Nebylo to ze dne na den, ale rada i zastupitelstvo na nový zdravotní fond kývly," vysvětloval nápad s fondem chlumecký farář Církve čs. husitské Rostislav Kotrč.

„Co bychom si nalhávali, rodiny s nemocnými dětmi  jen těžko s penězi vyjdou. My jim nabízíme finanční prostředky například na léčbu, lázně nebo pomůcky, které zdravotní pojišťovny nehradí  v plné výši," řekl Miroslav Uchytil.

O penězích rozhoduje čtyřčlenná komise, složená ze dvou pediatrů a dvou dalších lékařů. Scházet se budou dvakrát ročně, v dubnu a listopadu, kdy posoudí všechny žádosti.

Letos v dubnu již jedné z chlumeckých rodin umožnili, aby si nechala udělat bezbariérové úpravy.

„Jsem jen rád, že jsme mohli pomoci. Nyní v listopadu se opět sejde komise, která posoudí hned dvě žádosti. Ale víc vám k tomu neřeknu, protože respektujeme soukromí žadatelů. Obálky jsou tedy zalepené a o žádostech  rozhodnou opravdoví odborníci z komise," doplnil Miroslav Uchytil.

Těší ho, že se na jejich projekt již vyptávají starostové z dalších měst a obcí, například z Hořic. Jen aby jich bylo víc, přeje si Uchytil.