Na Zelený čtvrtek, tedy 2. dubna, to bude přesně deset let, co zemřel polský papež Jan Pavel II. Významné výročí si Královéhradecká diecéze připomene velkolepě.

V katedrále na hradeckém Velkém náměstí uloží biskup Jan Vokál, který získal kněžské svěcení v roce 1989 přímo z rukou Jana Pavla II., vzácné papežovy relikvie.

Konkrétně půjde o malý svazek světcových vlasů a také kapku krve, kterou diecézi věnoval kardinál Stanisław Dziwisz, arcibiskup krakovský a někdejší papežův osobní sekretář. Krev papežovi zdravotníci odebrali v posledních dnech jeho života jako zálohu pro případnou transfuzi. Ta ale nakonec nebyla potřeba.

Prosklený relikviář

„Pro tuto příležitost byl zhotoven speciální prosklený relikviář, který bude stát na jednom z bočních oltářů," upřesnil mluvčí biskupství Lukáš Peška.

Ostatky budou v hlavním chrámu biskupství, kam papež osobně v roce 1997 při třídenní návštěvě České republiky zavítal, uloženy při čtvrteční ranní Mši svaté. Přítomni při ní budou pouze kněží Královéhradecké diecéze. Veřejnost si bude moci prohlédnout relikviář až večer při obřadu poslední večeře Páně.

Tři návštěvy

Papež Jan Pavel II. se narodil 18. května 1920 ve Wadowicích v Polsku jako Karol Wojtyla, papežem byl zvolen 16. října 1978, zemřel 2. dubna 2005. Šlo o prvního papeže od počátku 16. století, který nebyl Italem.

Oblíbený papež byl znám tím, že se účinně zasazoval o dodržování lidských práv. Také opakovaně navštívil Československo a Českou republiku. V roce 1989 slavnostně prohlásil v bazilice sv. Petra v Římě za svatou Anežku Českou.

Ostatky Jana Pavla II. skrývá jen několik chrámů na světě
Relikvie nejsou pouze tělesné pozůstatky, ale i věci či oblečení spojené se životem světce. Velkou úctu k nim mají věřící už po staletí. Osobnost Jana Pavla II. se těšila velké oblibě, jeho ostatky nyní skrývá pouze několik chrámů na celém světě. Dokonce i některé u nás. Vzácné relikvie polského papeže byly v roce 2011 uloženy například 
v dómu svatého Václava v Olomouci. Jde o kalich, který papež Arcidiecézi olomoucké věnoval, roucho, v němž tu 
v roce 1995 sloužil mši, a také o ampulku s krví. Relikvii před necelými dvěma lety získal také chrám sv. Mikuláše v Jaroměři. I zde je v zasklené skříňce uložena kapka krve. Vzácnými ostatky – kapkou papežovy krve na kousku tkaniny uzavřeném v průhledném medailonku – se může pochlubit také škola Jana Pavla II. v Praze. Získala ji jako dar z polského Krakova. Relikviář s papežovou krví je uložen i ve Vatikánu. V dubnu se papež, který je pochovaný v bazilice svatého Petra v Římě, také symbolicky vrátí do Hradce Králové. V katedrále sv. Ducha bude na jednom 
z bočních oltářů uložen v proskleném relikviáři malý svazek jeho vlasů a kapka krve.