Pětici českých vojáků, kteří zemřeli po útoku sebevraha v Afghánistánu, udělil prezident Miloš Zeman medaili Za hrdinství před dvěma lety.

Příslušníkům 43. výsadkového praporu v Chrudimi se stal osudným 8. červenec 2014. Po páté hodině ranní při patrole v okolí základny Bagram v afghánské provincii Parván došlo k výbuchu improvizované bomby. Čtyři vojáci zahynuli na místě, pátý zemřel po převozu do České republiky.

Čeští vojáci, kteří padli v Afghánistánu. Nahoře zleva David Beneš a Ivo Klusák. Dole zleva Libor Ligač a Jan Šenkýř.Zdroj: čtkDavid Beneš, Ivo Klusák, Jaroslav Lieskovan, Libor Ligač a Jan Šenkýř dostali medaili Za hrdinství in memoriam 28. října 2014. „Špína této země označuje tyto padlé vojáky jako žoldáky. Žoldák je ten, kdo bojuje za peníze v cizí armádě. Žoldák není ten, který bojuje v armádě své vlasti. Je to hrdina, který chrání svoji zem před mezinárodním terorismem," uvedl tehdy Miloš Zeman.

Do poslední chvíle nebude jisté, zda si Řád bílého lva na hruď zítra připne čtyřiadevadesátiletý válečný veterán generálmajor Jaroslav Klemeš. Na vyznamenání jej nominovalo město Chrudim společně se 43. výsadkovým praporem Chrudim.

„Jaroslav Klemeš je skutečný hrdina, který nikdy nedával na odiv své hrdinství, ale prokázal je celým svým životem," uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Nominační dopis doputoval až do prezidentské kanceláře. „Udělal jsem pro udělení řádu Jaroslavu Klemešovi vše, co jsem mohl udělat. Teď jenom očekávám, že se medaile nebudou dávat přátelům a podporovatelům pana prezidenta, ale budou se dávat lidem, kteří si je skutečně zaslouží a jsou ochotní za svobodu a demokracii v naší zemi ochotní bojovat," doplnil ještě Petr Řezníček.