„Kbelíkový budíček" je už rok minulostí na gynekologickém oddělení Litomyšlské nemocnice. Odběry krve, úklid a další ranní povinnosti začínají až úderem sedmé hodiny. Primář Harald Čadílek prolomil  zažitý zvyk. Po roce tvrdí, že to byl dobrý krok, nestěžují si ani hospitalizované ženy.

Kolaps nepřišel

V mnoha českých nemocnicích ale nadále budí pacienty uklízečky už před šestou hodinou ráno. Změna je pro vedení nemocnic složitá, protože veškerá práce na sebe navazuje. „Museli jsme upravit harmonogramy práce sester, odesílání odběrů do laboratoře, uklízečkám jsme posunuli pracovní dobu. Celé to nabouralo zažité stereotypy. Prostě ale  chci, aby do sedmi hodin  uklízečky na gynekologické oddělení nevstupovaly. Ráno uklízejí na porodních sálech, kde nikoho neruší," sdělil Harald Čadílek, primář gynekologicko – porodnického oddělení v Litomyšlské nemocnici.

Budíček před šestou hodinou je na tomto oddělení minulostí.  Podle primáře  Čadílka se dá změně vše přizpůsobit. „Jde jen o zažité zvyky v českých nemocnicích. U nás změna platí více než rok a nepřinesla žádný problém. Nevedla ke kolapsu," podotkl Harald Čadílek. Zdravotní sestry mají upravenou náplň práce. Pacientky berou pozdější budíček jako standard. „Dříve jsem viděl na vizitě kolem sedmé hodiny mžourající pacientky, které byly vzhůru třeba i více než hodinu. Tvrdily, že jsou nevyspalé. Zvláště nemocní lidé jsou totiž zvyklí spát déle. Rok nám ukázal, že vše funguje a rozhodně bych nechtěl tento model  opouštět," dodal  primář Čadílek.

Na jiném oddělení zatím posun budíčku neplánují. „Záleží vždy na primářích, jak si na oddělení zorganizují systém práce. Zatím ale žádný jiný o změnu nepožádal a nikoho jsme do toho netlačili," uvedl Libor Vylíčil, ředitel Litomyšlské nemocnice. V celé nemocnici je ale zavedené, aby se pacienti budili nejdříve v šest hodin. „Otázkou ale je, jak se to děje v praxi. Rozhodně se ale výjimky, kdy je potřeba pacienty vzbudit dříve, objevují. Například při přípravě na operaci," poznamenal Libor  Vylíčil.

Necháme si poradit

V nemocnici ve Svitavách musí ale hospitalizovaní lidé nadále počítat s budíčkem v šest hodin, jak je to historicky zažité. „Jsem příznivcem toho, aby byl režim co možná nejvstřícnější k pacientům.  Diskuzi na téma posunu buzení pacientů jsme už před časem vedli a určitě se tím budeme dále zabývat. Beru to jako podnět a myslím, že roční zkušenosti z Litomyšle využijeme i u nás. Pokud  jim to vyhovuje, je reálné, že ke změně přistoupíme i v naší nemocnici," sdělil Pavel Havíř, ředitel Svitavské nemocnice.