VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevřený dopis starostovi města Jičín

Jičín - Pane starosto. Rozhodl jsem se napsat Vám tento otevřený dopis. Jako občan tohoto města a plátce daně nejsem spokojen s tím, jak je nakládáno s prostředky určenými pro všechny občany města, tedy našimi penězi.

7.12.2017
SDÍLEJ:

Jan Malý, starosta Jičína.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Mnohokrát jsem na zasedáních zastupitelstva poukazoval na špatný, až katastrofální stav podstatné části komunikací v našem městě. Týká se to hlavně okrajových částí města. Mnohdy se jedná i o ty komunikace, na které se při nepatrných investicích do oprav v předchozích letech dostalo.  Svědčí to o nedostatečné kvalitě provedených prací a kontrole investora. Bohužel rozpočty let nedávno minulých pamatují na opravy chodníků a silnic stále méně. Přitom jenom na opravy těch nejhorších komunikací budou potřeba investice v řádu stovek milionů korun. Město Jičín má v tomto ohledu obrovský dluh a náprava tohoto stavu bude trvat mnoho let, a to i v případě, že do oprav komunikací bude investováno mnohem více prostředků než je tomu nyní.

Dle rozpočtů z let 2012-2017 hospodařilo město s dvěmi miliardami korun (2.141.078.539,-).

Z těchto prostředků je hrazen samotný chod úřadu. Za dané období šesti let je to cca jedna miliarda (cca 47 % z celkového rozpočtu)!!!!

Zbývající finance cca miliarda sto třicet pět milionů pokrývá výdaje na kulturu, školství, TS, dopravu atd. Tyto prostředky lze rozdělit na investice nutné pro kvalitní život všech obyvatel města a výdaje, které mohou počkat na to, až bude všechno důležité v pořádku.

Nejkřiklavější disproporce v investicích je mezi výdaji na sport a výdaji na dopravu. Jestliže v roce 2010 sport fungoval s dotací 13,4 milionu v roce 2012 to již bylo 27 milionů plus 12,85 milionu na úroky a splátky za zimní stadion,celkem tedy 40 milionů(3x tolik než v roce 2010), letos je to 51 milionů plus 12 milionů na úroky a splátky, tedy 63 milionů, to je 10x víc než bylo na letošní rok plánováno na dopravu! Na sport je letos plánováno 4,7x více prostředků než v roce 2010. Naopak na dopravu je plánováno v roce 2017 necelých 28% prostředků proti roku 2010!!! V období  2012-2017 bylo na sport rozpočtováno 215 milionů, k tomu můžeme ještě připočíst 8 milionů úroků za zimní stadion a 60 milionů splátek za totéž, celkem 283 milionů. Naproti tomu bylo na dopravu plánováno pouhých 51,6 milionu. Procentuelně je to z celkově plánované částky 335 milionů na tyto dvě kapitoly rozpočtu 15% na dopravu a 85% na sport. Z prostředků plánovaných na dopravu jde však do skutečných oprav jen něco málo přes polovinu, tedy kolem třiceti milionů za posledních šest let. Ostatní spolkne administrativa.

V období 2012-2017 bylo na dopravu + sport průměrně ročně plánováno 55,8 milionu. Jelikož do oblasti sportu bylo v minulosti investováno několik set milionů a do komunikací téměř nic bylo by dobré začít myslet na všechny občany města, nejen na zájmové skupiny, a vybudovat slušné chodníky a silnice pro všechny. K tomu je však potřeba vůle zastupitelů naklonit misku vah na druhou stranu a stabilně, po mnoho let dávat do oprav chodníků a silnic nejméně 35 milionů ročně. Zbývajících 21 milionů (1,5x více než v roce 2010) jistě potřeby sportu na běžný provoz bohatě pokryje. Jsem přesvědčen o tom, že chodníky jsou důležitější než tenisová hala a podobná zařízení.

Aby nedošlo k omylu, nemám nic proti sportu ani proti sportovcům. Je mi jasné, že bez dotací nemůže sport fungovat, ale musí zde být nastavena nějaká priorita. Kolik je zde lidí se sníženou pohyblivostí, maminek s kočárky a dětí na koloběžkách? Kolik je zde občanů, kteří nákladná sportovní zařízení nikdy nepoužijí? Chodníky a silnice však používáme skoro všichni a máme právo na to, aby jim byla věnována odpovídající pozornost.

Na vysvětlenou proč jsem k vyčíslení výdajů použil plánované rozpočty a ne skutečné čerpání musím konstatovat, že účetní závěrky jsou k dispozici jen v omezené míře. Nakonec to ale na celé věci nic podstatného nemění a uvedená čísla v zásadě souhlasí.

Jako občané města máme také právo, být seznámeni s návrhem rozpočtu v předstihu, dokud ještě není schválen. Pokud vím tak byl rozpočet zveřejněn v předstihu pouze 1x za posledních 20 let. Vícekrát k tomu nenašla radnice odvahu.

Pane starosto. Žádám Vás, abyste se vahou svojí funkce zasadil o to, aby se rekonstrukce chodníků a silnic stala prioritou města a aby již v rozpočtu na rok 2018 byla tato snaha reprezentována částkou, která by zaručovala, že budou v co nejkratší době opraveny ty komunikace, které jsou v katastrofálním stavu. A to dříve než se začnou rozpadat i ty, které jsou doposud celkem bez problémů použitelné.

Na závěr dopisu bych chtěl požádat Vás i celé zastupitelstvo, aby uvážilo možnost vyhlášení referenda o způsobu využití prostoru současného autobusového nádraží. Mám za to, že občané města mají právo vyjádřit se k tomu, jak bude vypadat lokalita v těsném sousedství historického centra města. Jakákoliv změna v tomto prostoru bude nevratným krokem a s konečnou platností změní tvář této části města. Dle mého názoru vychází zveřejněný návrh v ústrety více stavebním firmám než potřebám cestujících. Velice mne udivuje, že by výstavba dle zveřejněného návrhu nevadila památkářům, kteří v případě soukromníků mají problém s každou výměnou okna atd.

Přeji Vám mnoho úspěchů v práci pro všechny občany města.

Vratislav Konečný

Autor: Redakce

7.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Management - Management Vedoucí 21 200 Kč

Řídící pracovníci v maloobchodě a velkoobchodě ZÁSTUPCE/-KYNĚ VEDOUCÍ/-HO PRODEJNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZÁSTUPCE/-KYNĚ VEDOUCÍ/-HO PRODEJNY - pracoviště Hořice., V případě zájmu volejte na tel.: 601551609 pí Podhorníková a domluvte si osobní schůzku. Můžete také psát na e-mail: podhornikova@penny.cz., Nikdy se nebudete nudit, každý den přinese pro vás a vaše kolegy něco nového!, - budete odpovědná/ý za svěřenou prodejnu v době nepřítomnosti vedoucí/ho prodejny,, - objednáte zboží a zajistíte jeho správné umístění na prodejně,, - zodpovídáte za kvalitu a čerstvost zboží pro naše zákazníky,, - budete se podílet na zaškolení nových kolegů,, - budete obsluhovat zákazníky na pokladně a často s nimi komunikovat. , Co od vás potřebujeme?, - vstřícné a příjemné chování, , - schopnost vést a motivovat tým,, - rychlé a správné reakce na potřeby zákazníků,, - spolehlivost a zodpovědnost,, - základní znalost práce na PC,, - SŠ vzdělání (maturita/výuční list), , Co bude fajn?, - zkušenost z obchodu., Vše ostatní vás v rámci zaškolení naučíme. , Co vám za to nabízíme?, - pracovní poměr na dobu neurčitou,, - kvartální odměny dle dosažených výsledků, - 25 dnů dovolené (5 dnů navíc již od nástupu),, - stravenky v hodnotě 65,- Kč,, - nadstandardní příplatek 30 % za práci v neděli,, - příspěvek na penzijní nebo životní pojištění,, - vánoční poukázky v hodnotě 1800,- Kč.. Pracoviště: Penny market s.r.o.- hořice, Aloise Jilemnického, č.p. 2138, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Eva Podhorníková, +420 601 551 609.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Strojní inženýři ve výzkumu a vývoji 25 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici ve výzkumu a vývoji Vývojový/-á inženýr/-ka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝVOJOVÝ/-Á INŽENÝR/-KA, Popis pracovního místa, •vývoj výkonových kondenzátorů a kondenzátorů pro výkonovou elektroniku a jejich následné zavádění do sériové výroby,, •práce na vývojových projektech , •spolupráce úzká s laboratoří a s výrobou., , Požadujeme, •VŠ vzdělání technického směru, nejlépe obory silnoproudá elektrotechnika, nebo elektroenergetika, případně jiné zaměření elektro,, •praxe v oblasti výkonové elektrotechniky výhodou, ale možno i absolvent,, •znalost analýzy sítí výhodou,, •aktivní znalost NJ nebo AJ podmínkou,ČJ není podmínkou , •výhodou základ. znalost normy ISO 9001:2000, zkoušky dle. Vyhl. 50/78 Sb. výhodou,, •dobrá znalost práce v MS Office aplikacích, , •schopnost týmové, ale i samostatné práce, komunikativnost, pečlivost., •ŘP sk. B, ochota občasných služebních cest., Nabízíme, •stálé a perspektivní zaměstnání s možností profesního i osobního růstu,, •zajímavou a zodpovědnou práci u české, mezinárodně orientované společnosti,, •místo výkonu práce – Jičín - PP na dobu neurčitou,, •firemní benefity (5 dní dovolené nad zák.rámec, jazykové kurzy, pružná pracovní doba, příspěvek na penzijní nebo životní připojištění, bonus za plnou docházku, stravenky, sleva na mobilní tarify pro soukr. účely), pomoc se zajištěním ubytování v Jičíně, zasílejte životopisy na e-mail: sona.ruzanska@hydra-components.com. Pracoviště: Hydra a.s. - pobočka jičín, Průmyslová, č.p. 1110, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě POMOCNÝ PRACOVNÍK/-CE V ROSTLINNÉ VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: POMOCNÝ PRACOVNÍK/-CE V ROSTLINNÉ VÝROBĚ - dne 3.4.2018 od 10:00 hod proběhne výběrové řízení na ÚP ČR KoP Jičín, zasedací místnost IPS, 3. patro, , Náplň práce:, Sklizeň ovoce a pomocné polní práce, které budou vykonávány v závislosti na počasí a potřebě zaměstnavatele. Zajištěna doprava na pracoviště z Jičína, není zajištěno ubytování, požadována fyzická zdatnost a pracovistost. Práce o víkendech., Práce v okrese Jičín, , Kontakt možný telefonicky p. Blažek 606878303, nebo e-mail: jazek55@seznam.cz. Pracoviště: Jan blažek, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: , .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 40 000 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ŘEDITEL/-KA ZÁKLADNÍ ŠKOLY. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘEDITEL/-KA ZÁKLADNÍ ŠKOLY, Je vyhlášeno konkursní řízení s termínem podávání přihlášek do 23.3.2018 do 9:00 h. Podrobnosti na www.kopidlno.cz v části "úřední deska". Pracoviště: Základní škola a mateřská škola kopidlno,, Tomáše Svobody, č.p. 297, 507 32 Kopidlno. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Současné mrazivé počasí úrodu jablek neohrozí

Videosouhrn 20. března 2018

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Čtenáři, zahrajte si o sud piva a televizor

Jičínsko - Populární tipovací soutěž Deníku Tip liga se opět rozbíhá. Čtenáři, tipujte výsledky okresních fotbalových zápasů a vyhrajte zajímavé ceny.

Sokolové slaví postup do Final Four

Nová Paka - Basketbalisté Nové Paky potvrdili roli favorita a ve čtvrtfinále východočeské ligy porazili Turnov jasně 2:0 na zápasy.

V tygří kleci to nejde. Hradec znovu Liberci nestačil

Hradec Králové /FOTO/ - Počtvrté dostali první gól v zápase. Zatímco v domácích duelech nepříznivý start hodili za hlavu, v liberecké aréně se jim to nepovedlo ani napodruhé. Proto hradečtí hokejisté ztratili v duelech na severu Čech vedení 2:0 ve čtvrtfinále play off extraligy.

Zelená tráva za sedm milionů

Jičín - Jičínská radnice nechá vyměnit povrch hřiště s umělou trávou ve sportovním areálu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT