VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevřený dopis starostovi města Jičín

Jičín - Pane starosto. Rozhodl jsem se napsat Vám tento otevřený dopis. Jako občan tohoto města a plátce daně nejsem spokojen s tím, jak je nakládáno s prostředky určenými pro všechny občany města, tedy našimi penězi.

7.12.2017
SDÍLEJ:

Jan Malý, starosta Jičína.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Mnohokrát jsem na zasedáních zastupitelstva poukazoval na špatný, až katastrofální stav podstatné části komunikací v našem městě. Týká se to hlavně okrajových částí města. Mnohdy se jedná i o ty komunikace, na které se při nepatrných investicích do oprav v předchozích letech dostalo.  Svědčí to o nedostatečné kvalitě provedených prací a kontrole investora. Bohužel rozpočty let nedávno minulých pamatují na opravy chodníků a silnic stále méně. Přitom jenom na opravy těch nejhorších komunikací budou potřeba investice v řádu stovek milionů korun. Město Jičín má v tomto ohledu obrovský dluh a náprava tohoto stavu bude trvat mnoho let, a to i v případě, že do oprav komunikací bude investováno mnohem více prostředků než je tomu nyní.

Dle rozpočtů z let 2012-2017 hospodařilo město s dvěmi miliardami korun (2.141.078.539,-).

Z těchto prostředků je hrazen samotný chod úřadu. Za dané období šesti let je to cca jedna miliarda (cca 47 % z celkového rozpočtu)!!!!

Zbývající finance cca miliarda sto třicet pět milionů pokrývá výdaje na kulturu, školství, TS, dopravu atd. Tyto prostředky lze rozdělit na investice nutné pro kvalitní život všech obyvatel města a výdaje, které mohou počkat na to, až bude všechno důležité v pořádku.

Nejkřiklavější disproporce v investicích je mezi výdaji na sport a výdaji na dopravu. Jestliže v roce 2010 sport fungoval s dotací 13,4 milionu v roce 2012 to již bylo 27 milionů plus 12,85 milionu na úroky a splátky za zimní stadion,celkem tedy 40 milionů(3x tolik než v roce 2010), letos je to 51 milionů plus 12 milionů na úroky a splátky, tedy 63 milionů, to je 10x víc než bylo na letošní rok plánováno na dopravu! Na sport je letos plánováno 4,7x více prostředků než v roce 2010. Naopak na dopravu je plánováno v roce 2017 necelých 28% prostředků proti roku 2010!!! V období  2012-2017 bylo na sport rozpočtováno 215 milionů, k tomu můžeme ještě připočíst 8 milionů úroků za zimní stadion a 60 milionů splátek za totéž, celkem 283 milionů. Naproti tomu bylo na dopravu plánováno pouhých 51,6 milionu. Procentuelně je to z celkově plánované částky 335 milionů na tyto dvě kapitoly rozpočtu 15% na dopravu a 85% na sport. Z prostředků plánovaných na dopravu jde však do skutečných oprav jen něco málo přes polovinu, tedy kolem třiceti milionů za posledních šest let. Ostatní spolkne administrativa.

V období 2012-2017 bylo na dopravu + sport průměrně ročně plánováno 55,8 milionu. Jelikož do oblasti sportu bylo v minulosti investováno několik set milionů a do komunikací téměř nic bylo by dobré začít myslet na všechny občany města, nejen na zájmové skupiny, a vybudovat slušné chodníky a silnice pro všechny. K tomu je však potřeba vůle zastupitelů naklonit misku vah na druhou stranu a stabilně, po mnoho let dávat do oprav chodníků a silnic nejméně 35 milionů ročně. Zbývajících 21 milionů (1,5x více než v roce 2010) jistě potřeby sportu na běžný provoz bohatě pokryje. Jsem přesvědčen o tom, že chodníky jsou důležitější než tenisová hala a podobná zařízení.

Aby nedošlo k omylu, nemám nic proti sportu ani proti sportovcům. Je mi jasné, že bez dotací nemůže sport fungovat, ale musí zde být nastavena nějaká priorita. Kolik je zde lidí se sníženou pohyblivostí, maminek s kočárky a dětí na koloběžkách? Kolik je zde občanů, kteří nákladná sportovní zařízení nikdy nepoužijí? Chodníky a silnice však používáme skoro všichni a máme právo na to, aby jim byla věnována odpovídající pozornost.

Na vysvětlenou proč jsem k vyčíslení výdajů použil plánované rozpočty a ne skutečné čerpání musím konstatovat, že účetní závěrky jsou k dispozici jen v omezené míře. Nakonec to ale na celé věci nic podstatného nemění a uvedená čísla v zásadě souhlasí.

Jako občané města máme také právo, být seznámeni s návrhem rozpočtu v předstihu, dokud ještě není schválen. Pokud vím tak byl rozpočet zveřejněn v předstihu pouze 1x za posledních 20 let. Vícekrát k tomu nenašla radnice odvahu.

Pane starosto. Žádám Vás, abyste se vahou svojí funkce zasadil o to, aby se rekonstrukce chodníků a silnic stala prioritou města a aby již v rozpočtu na rok 2018 byla tato snaha reprezentována částkou, která by zaručovala, že budou v co nejkratší době opraveny ty komunikace, které jsou v katastrofálním stavu. A to dříve než se začnou rozpadat i ty, které jsou doposud celkem bez problémů použitelné.

Na závěr dopisu bych chtěl požádat Vás i celé zastupitelstvo, aby uvážilo možnost vyhlášení referenda o způsobu využití prostoru současného autobusového nádraží. Mám za to, že občané města mají právo vyjádřit se k tomu, jak bude vypadat lokalita v těsném sousedství historického centra města. Jakákoliv změna v tomto prostoru bude nevratným krokem a s konečnou platností změní tvář této části města. Dle mého názoru vychází zveřejněný návrh v ústrety více stavebním firmám než potřebám cestujících. Velice mne udivuje, že by výstavba dle zveřejněného návrhu nevadila památkářům, kteří v případě soukromníků mají problém s každou výměnou okna atd.

Přeji Vám mnoho úspěchů v práci pro všechny občany města.

Vratislav Konečný

Autor: Redakce

7.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov POMOCNÝ/-Á STAVEBNÍ DĚLNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: POMOCNÝ/-Á STAVEBNÍ DĚLNÍK/-ICE, V případě zájmu pište na email: voronyuk@seznam.cz nebo volejte na 777 754 540., Požadujeme: praxe v oboru stavebnictví výhodou., Časté vysílání na pracovní cesty po celé ČR, jedná se o práci ve výškách. , Vhodné i pro cizince na krátkodobé povolení.. Pracoviště: Vladyslav voronyuk-pracoviště, 506 01 Jičín 1. Informace: Vladyslav Voronyuk, +420 776 237 754.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 060 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRACOVNÍK/-CE OBCHODNÍHO PROVOZU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14060 kč, mzda max. 16260 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE OBCHODNÍHO PROVOZU - oddělení pekárny, pultů a doplňování na oddělení ovoce a zelenina (noc/noc) - pracoviště Jičín., V případě zájmu se dostavte během otevírací doby k pultu informací prodejny. Můžete psát i na e-mail: 11028paf@cz.tesco-europe.com, bližší informace PO-PÁ od 8.00-14.00 hod na tel.: 725 885 727 pí Petříková., , V ČEM JE PRÁCE NA OBCHODNÍCH JEDNOTKÁCH SPECIÁLNÍ?, Jsme v přímém kontaktu s lidmi, pro které tohle všechno děláme. S našimi zákazníky. Každý den se staráme o jejich spokojenost. Snadno poznáme, že děláme svou práci dobře; spokojeného zákazníka nepřehlédnete., , JAKÁ BUDE VAŠE ROLE U NÁS?, Jako pracovník/ce obchodního provozu jste pro nás tou nejdůležitější osobou na prodejní ploše. Díky vám naši zákazníci dostanou to nejlepší zboží a budou se při nákupech cítit příjemně. Jednoduše řečeno, vaším nejdůležitějším úkolem je udělat našeho zákazníka spokojeného. Navíc každý den je jiný a vy se tak určitě nebudete nudit - můžete si vybrat, zda budete pracovat jako pokladní, na pultech s lahůdkami nebo doplňovat zboží. Budete kontrolovat, aby bylo zboží v regálech doplněno a zda je zajištěna čerstvost produktů a záruční lhůta. A samozřejmě, když vás zákazník požádá o pomoc, budete se mu snažit co nejlépe poradit a nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno lépe., , JSTE PRO NÁS TEN PRAVÝ/Á?, - Povídáte si rádi s lidmi a ochota pomoci pro vás není cizí slovo , - Pracujete rádi v týmu a je pro vás důležitá dobrá atmosféra , - Snažíte se dívat na prodejní plochu očima zákazníka, aby u nás měl skvělý zážitek z nakupování , - Nevadí vám práce na směny, - Nemusíte být expert - všechno potřebné vás naučíme , - Pozice pracovníka obchodního provozu rozhodně nemusí být posledním krokem -podporujeme, kariérní růst a váš rozvoj , - Při výběru pracovních směn se vám snažíme vyjít maximálně vstříc. Můžete si u nás vybrat i částečný úvazek nebo brigádu. Nemusíte se tedy rozhodovat, co je pro vás nejdůležitější - zda je to rodina, volný čas nebo kariéra , - získáte slevu 10 % na každý nákup v síti Tesco (po 6 měsících), - Využijte až 6 dní rekondičního volna na základě počtu odpracovaných let, - Můžete se účastnit mnoha aktivit a událostí, které organizujeme pro vás, vaši rodinu i děti, - Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Tesco stores čr a. s., jičín, Hradecká, č.p. 1104, 506 01 Jičín 1. Informace: Petra Petříková, +420 725 885 727.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Odborní pracovníci v oblasti správy školství, kultury a zdravotnictví REFERENT/-KA PAMÁTKOVÉ PÉČE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/-KA PAMÁTKOVÉ PÉČE , , Uchazeč je státním občanem ČR nebo je cizím státním občanem a má v ČR trvalý pobyt, dosáhl věku 18 let, je způsobilý k právním úkonům, je bezúhonný, ovládá jednací jazyk, absolvoval vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání v oborech - architektura, pozemní stavitelství, dějiny umění, historie nebo další příbuzné obory, přednostně se zaměřením na památkovou péči. Dále má dobré komunikační schopnosti, pracuje na PC, vlastní řidičský průkaz sk. B, vítána zvláštní odborná způsobilost pro správní činnosti při památkové péči a správě sbírek muzejní povahy a znalost cizího jazyka., , Zaměstnanecké výhody:, 5 týdnů dovolené, stravenky, další zaměstnanecké benefity, , Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné., Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou po dobu MD a RD., , Přihlášky do výběrového řízení obsahují jméno, příjmení, titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého bydliště, číslo občanského průkazu, datum a podpis uchazeče. , K přihlášce se připojí strukturovaný životopis uchazeče, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší tří měsíců, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, popř. další doklady prokazující odbornost uchazeče. Uvítáme telefonický a elektronický kontakt na uchazeče., , Přihlášky v písemné podobě se všemi požadovanými doklady musí být doručeny na adresu Městský úřad Jičín, Žižkovo nám. 18, 50601 Jičín, k rukám vedoucího Městského úřadu Jičín, Ing. Petera Bareše, nebo odevzdány na podatelně MěÚ do 16. srpna 2018., , Pro bližší informace kontaktujte pana Mgr. Martinu Mezeru na e-mailové adrese: mezera@mujicin.cz, tel.č. : 493 545 190, případně osobně na adrese společnosti: Město Jičín, Žižkovo nám. 18, 506 01 Jičín. Pracoviště: Město jičín, Žižkovo náměstí, č.p. 18, 506 01 Jičín 1. Informace: Martin Mezera, +420 493 545 190.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/-ka MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 28. Poznámka: V případě zájmu posílejte životopisy na e-mail: jobs@cscargo.cz, případně volejte na tel.: 724 741 258 Havelka., Požadujeme základní vzdělání, ŘP sk. C+E, praxe v MKD výhodou, profesní průkaz způsobilosti řidiče, kartu do tachografu, psychologické vyšetření. Vhodné pro absolventy, občany EU, cizince na zaměstnanecké karty. Nabízíme PP na dobu neurčitou, náborový příspěvek.. Pracoviště: C.s.cargo a.s. jičín, Hradecká, č.p. 1116, 506 01 Jičín 1. Informace: Jindřich Havelka, +420 724 741 258.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lípy na oslavu založení republiky

Ilustrační foto.

Klus, Lenny i Mládek. Hrady CZ lákají na rozmanitý program

Jubilejního country festivalu Pod Hůrou se dočkáte v sobotu

Lázně Bělohrad - Dvacátým ročníkem country festivalu Pod Hůrou ožije v sobotu od 14 hodin zámecký park v Lázních Bělohradu.

Setkání s fotografem v Libošovicích

Libošovice - Místní knihovna zve širokou veřejnost do Galerie na návsi na slavnostní uvedení prázdninové výstavy, a to v sobotu 21. července od 16 hodin.

Park pulsoval romskou hudbou

Jičín - Koncert Jana Bendiga přilákal do zámeckého parku mnoho jeho příznivců a především fanynek. Na pódium přivedl i novou chlapeckou kapelu Roma Boyz, které dělá producenta.

Do Roškopova se vracejí jako domů

Roškopov /FOTO/ - Další z dílen přivítala v tomto týdnu děti z celé republiky. Originální roškopovský tábor je tak oblíbený, že během hodiny jsou většinou všechny dílny zabukovány.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT