Do vedení kraje jste před čtyřmi lety vstoupili poprvé - a za velkých protestů opozice i veřejnosti. Jak jste se s tím vyrovnávali?
Musím se přiznat, že jsme měli určité obavy. Šlo o to, jak nás přijme veřejnost a jaké budou vztahy v koalici i vztahy s opozicí. V reálu se ale ukázalo, že naše obavy byly zbytečně velké. V sociální demokracii jsme získali kvalitního partnera, s nímž  žádné větší spory nemáme a  drobné názorové rozdíly dokážeme vyřešit. Vztahy s ostatními politickými stranami jsou, myslím, taky dobré. Společně řešíme problémy ve prospěch kraje - a tam těch rozdílů mnoho není.

Sanep: V březnu by vyhrálo ANO
Pokud by se volby do krajských zastupitelstev konaly v březnu, v hradeckém kraji by v nich zvítězilo hnutí ANO se 16,3 % hlasů, druhá by byla KSČM se 14,8 % a třetí ČSSD se 14,5 %. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu  společnosti Sanep. Čtvrté místo by obsadila Koalice pro Královéhradecký kraj, páté ODS a šesté Svobodní. Do zastupitelstva by se dostaly i SPD a seskupení Piráti+Zelení.

Co se vám za uplynulé čtyři roky podařilo?
Mojí gescí je regionální rozvoj, cestovní ruch, památky, evropské granty, krajské dotace, územní  plánování a navíc jsem si přibral odpovědnost za dvorskou zoologickou zahradu. Loni počet turistů, kteří zavítali do Královéhradeckého kraje, vzrostl o 18,7 procenta. Myslím, že v rámci republiky je to vůbec nejvyšší nárůst. V republikové srovnávací soutěži Místo pro život se pohybujeme na 1. až 3. místě. Berme to tak, že lidé jsou tady spokojení. Potud to vypadá dobře, ale samozřejmě je co zlepšovat.

Jsou však i věci, které se nepovedly…
Nepovedlo se provést optimalizaci školství tak, jak jsme si představovali. Ale kde je příčina? Paní radní (Taťána Šormová) narazila na silný, dá se říci až nepřekonatelný odpor ředitelů škol, rodičů i starostů a ukázalo se, že je to příliš silný tlak.

Nezklamala vás tehdy ČSSD, která radní v její snaze sloučit nebo zrušit střední školy s malým počtem žáků nepodpořila?
Každý jsme odněkud a každý chceme hájit to svoje. Nebyl to ideální stav. Ale chtěli jsme to  řešit ve velkém balíku – a možná bude lepší to řešit postupně a jinak. Teď  se snažíme zvýšit zájem  žáků  i rodičů o technické vzdělávání.  Poskytujeme 5,5 milionu korun na stipendia, vyhlásili jsme program podpory mezd učitelů technických oborů přibližně o čtyři tisíce korun, pořádáme společné výstavy škol a zaměstnavatelů… Realita je taková, že už  tolik neřešíme  nezaměstnanost, ale spíše nedostatek odborně vzdělaných pracovníků. Nám jde  o to, abychom vychovali kvalifikované pracovníky pro zdejší firmy, protože například kvasinská automobilka už na Rychnovsku nemá kde brát. Ale nedávno mi několik ředitelů středních škol řeklo, že letos  mají víc přihlášek do technických oborů než v minulosti.

16 let krajským zastupitelem
Otakar Ruml (1950) absolvoval Vysokou školu zemědělskou a Vysokou školu politickou. Od roku 1990 byl téměř 19 let ředitelem společnosti Agrochov Stará Paka. V letech 1998 až 2006 působil jako zastupitel Nové Paky, od roku 2000 zasedá v krajském zastupitelstvu. V roce 2012 obhájil zastupitelský mandát a byl zvolen prvním náměstkem hejtmana pro oblasti regionálního rozvoje, evropských dotací a cestovního ruchu.

Nedávno jste se za KSČM přihlásil k spoluodpovědnosti za situaci okolo modernizace náchodské nemocnice, která mírně řečeno vázne. Kde se stala chyba?
Chyb se tam stalo hodně, ale jedním z velkých problémů je zákon o zadávání veřejných zakázek. Když v soutěži na dodavatele projektové dokumentace někdo nabídne cenu třikrát nižší, než je podle našich předpokladů optimální, my s tím nemůžeme nic dělat a  dodavatele s nejnižší nabídkovou cenou musíme vzít. Tomu pochopitelně odpovídá kvalita zpracované dokumentace, a od toho se odvíjejí všechny další problémy. Pak přijde výběrové řízení na dodavatele stavby a musíme  odpovídat na 995 dotazů. I když některé z nich měly charakter obstrukční, byla tam řada dotazů věcných, protože nedostatky v prováděcí projektové dokumentaci byly. Proto bylo nejrozumnější celou zakázku zrušit, dokumentaci zrevidovat a  otevřít vyběrové řízení znovu.

Potom tu máme nešťastnou soutěž autobusových dopravců.
To je velmi složité… Dnes nám poskytuje autobusovou dopravu 14 dopravců. Kraj máme rozdělený na osm obvodů, a je tedy jasné, že na všechny  se  nedostane. A je také jasné, že někteří dopravci budou usilovat o několik obvodů. Je to boj a  zapojili se do toho  i odboráři firmy BusLine.

Vyčítají vám, že nutíte řidiče porušovat dopravní předpisy, protože dojezdy podle jízdních řádů nemohou stihnout.
Dopravce se vybírá na deset let, ale jízdní řády se upravují každého půl roku a v případě potřeby je možné je upravit kdykoli. Pokud se tam tedy taková chyba vyskytla, a já vím o dvou případech, je to z hlediska soutěže nepodstatná záležitost. A k porušování předpisů ohledně rychlosti řidiče nemůže nikdo donutit.

Protestovala opozice i studenti
Volby v roce 2012 byly pro královéhradeckou KSČM zlomové. Zatímco o čtyři roky dříve jejich návrh na povolební spolupráci vítězná ČSSD nevyslyšela, tentokrát uspěli a v listopadu představitelé obou stran podepsali koaliční smlouvu o spolupráci ve vedení kraje. V radě kraje obsadila ČSSD šest míst a komunisté tři.
Proti účasti komunistů ve vedení  kraje se ovšem postavila veřejnost i opoziční strany. Už v den, kdy byl Lubomír Franc zvolen hejtmanem, obdržel od studentů  několika středních škol z kraje protestní dopis.  O několik měsíců později – symbolicky v den 65. výročí únorových událostí roku 1948 –  se konala demonstrace a lidé mohli podepsat protestní petici. Účast komunistů ve vedení kraje v projevech tehdy kritizovali představitelé opozičních stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09. O rok později byla demonstrace svolána znovu, přišlo na ni asi 40 lidí.

V nynějších průzkumech před krajskými volbami se zatím držíte na druhém místě. Pokud byste se opět dostali do vedení kraje, dělali byste něco jinak?
Myslím, že ne. Navíc by tady byla určitá kontinuita. Když jsme začínali, museli jsme se já, paní radní Šormová i pan radní (Josef) Lukášek učit všechno od začátku. Tentokrát bychom hned mohli jet na plný plyn.

S kým byste si neuměl představit povolební spolupráci?
Já neodmítám spolupráci naprosto s nikým. Jak už jsem říkal na začátku: kraj má nějaké potřeby, a v tom se s opozicí nerozcházíme. Před volbami se ovšem pochopitelně musí dodržet volební folklor.

Na co byste se chtěl soustředit?
Já jsem měl velkou prioritu v čerpání evropských fondů. Nám se podařilo naprosto excelentně vyčerpat peníze z operačního programu Česko-polské přeshraniční spolupráce. Tam jsme v rámci 53 přeshraničních programů v celé unii na druhém místě. Podařilo se v rámci možností vyčerpat peníze i z ROP či z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. V novém programovém období jsou jiné podmínky pro získání dotací, ale my na projektových záměrech pracujeme už dva roky. Chtěl bych se věnovat cestovnímu ruchu, přípravě 330 kilometrů dálkových cyklotras a samozřejmě zoo - to je moje srdeční záležitost a navíc nejnavštěvovanější místo v kraji.

Jak dnes komunikujete s lidmi, kteří nástup KSČM do vedení kraje ostře kritizovali?
S našimi tehdejšími odpůrci se potkávám denně - a někdy se dokonce vyhledáváme. Mě jejich názor zajímá, protože oni také reprezentují občany. A my tady nejsme jen pro lidi, kteří nás volili.

Z kolika mandátů byste měl ve volbách radost?
S jedenácti bychom byli spokojeni. Musíme se ale připravit na to, že se vstupem ANO bude rozložení politických sil poněkud jiné.

Volební seriál Deníku - Kdo klepe na hejtmanskou bránu?
Za půl roku budeme volit reprezentaci Královéhradeckého kraje: Kdo  chce usednout do hejtmanského křesla? Co kraji chce přinést a jaké jsou jeho názory? Deník přináší každou sobotu od 9. dubna do 21. května sérii rozhovorů se sedmi lídry, kteří by se hejtmany mohli stát.
Proč zrovna tito? Jejich strany se buď na vedení krajské samosprávy podílejí nebo mají podle posledních průzkumů volebních preferencí šanci se do krajského parlamentu dostat.
Příští týden: Martina Berdychová (Východočeši a STAN)