Navazuje na úspěšné mistrovství Pardubického kraje, konané koncem června na poli u Vidlaté Seče na Litomyšlsku. Pořadatelé ze Společnosti pro orbu ČR ve spolupráci s Automoto klubem Vyskeř a společností Agroben Klecan situovali klání do území katastru obce Žďár a Všeň na Turnovsku. Součástí je výstava zemědělské techniky.

Soutěž začne v 11 hodin, o půl hodiny později startuje orba. Jediným účastníkem červnové soutěže ve Vidlaté Seči v kategorii Orba historickou technikou byl Pavel Kocourek, který v krajském kole oral s traktorem Svoboda DK. „Doprovázel ho Jan Kozák, zkušený organizátor řady ročníků Traktoriády ve Vyskeři i jiných soutěží. Od něho jsme dostali příslib pomoci při organizování dalšího krajského kola.

Vybraná lokalita se nachází přesně na rozhraní dvou krajů Libereckého a Středočeského. Místo je téměř ideální z hlediska dostupnosti zemědělské techniky, je připravené i na případně deštivé počasí, díky blízkosti zpevněné cesty a polního letiště," sdělil Jan Cholenský, předseda pořádající společnosti. Záštitu na krajskou soutěží v orbě převzal hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a Josef Jadrný, náměstek hejtmana Libereckého kraje. Oráči s traktory mají poměrně náročnou práci.

„Odborná porota hodnotí rovnost brázdy, pravidelnost provedení, zaklopení rostlinných zbytků, hloubku a rozdrobenost půdy. A sleduje se také samozřejmě čas," vysvětlil Lukáš Staněk, učitel ze Zahradnické a technické školy v Litomyšli, který stojí za obnovením krajské soutěže v orbě v Pardubickém kraji. Mistrovství ČR v orbě se pak uskuteční na poli u Dolního Újezdu na Litomyšlsku v Pardubickém kraji v sobotu 10. října. Tradiční návštěvnost tohoto závodu je okolo šesti tisíc lidí.

Iveta Nádvorníková