Gorilí samec Tadao se rozvážně rozhlédl po prostoru a pak postupně s chutí zdolával připravené dobroty, aby nakonec s rozběhem několikrát zabouchal na silné sklo. Jako by se ptal užaslých diváků, co ještě dalšího přijde.
To šimpanzi přešlapovali se vzrušením a nedočkavostí, než se jim dveře k nadílce otevřely. Pak během krátké chvíle dokázali vypátrat každý lahodný kousek ovoce či zeleniny a pohráli si i s pomlázkou.
Přitažlivé divadlo orangutanů, kteří si s hravostí sobě vlastní poradili s dárečky k Velikonocům, návštěvníkům přineslo bezprostřední veselou zábavu. „Orangutan si vybere, co se mu líbí, sedne si a začne si ukořistěnou věc prohlížet a rozebírat ji," vysvětlila chování obdarovaných zvířat mluvčí zoo Jana Myslivečková.
Nejen obdarovat, ale také vytrhnout lidoopy z každodenního stereotypu se rozhodli ošetřovatelé v zoologické zahradě. Sváteční program, který si užívali návštěvníci při pohledu na rozjařená zvířata, se odborně nazývá enrichment.
„Je to vlastně takové zabavení zvířat, při němž si pokaždé užívají něčeho jiného, než na co jsou zvyklí. Jde o obohacení a vyplnění jejich času," vysvětlila mluvčí Zoo Dvůr Králové Jana Myslivečková. I když všichni lidoopi nadílku uvítali, diváky nejvíc pobavili orangutani. Podle Jany Myslivečkové jsou přemýšliví a se vším si skvěle vyhrají. Základem enrichmentu je, že zvířata dostanou něco dobrého na zub. To, že je to jinak uloženo než běžná potrava a schováno, je baví. Jak mohli sledovat diváci, orangutani sice vybrali a snědli dobroty, ale pak si s předměty dokázali dlouho hrát a bavit se až do večera. Třeba jen s obyčejným barevným kbelíkem, malovaným ubrusem, nebo s hračkou v podobě zajíčka.