LEDEN

V Králíkách na Orlickoústecku vrcholila diskuze o zřízení pobytového zařízení pro žadatele o azyl z bývalého dětského výchovného ústavu. Nyní Králičtí bojují proti záměru ministerstva spravedlnosti zřídit tam ženskou věznici.

ÚNOR

V pardubické věznici se 9. února otrávilo 11 vězňů. Ti si na drogovém večírku užívali směsi tablet, většinou léků na srdeční arytmii. Následné tresty dopadly prakticky jen na zaměstnance věznice a jejího ředitele stály místo i hodnost.

BŘEZEN

V sobotu 26. března odlétli první příslušníci 6. strážní roty na půlroční misi do Afghánistánu. Jejich úkolem bylo střežit spojeneckou základnu Bagrám. V říjnu se pak více než 150 českých vojáků vrátilo v pořádku domů.

DUBEN

Neznámý útočník v dubnu polil barvou připomínající krev výlohy a fasádu Rodinného centra Kašpárek v Pardubicích. To se angažovalo i v materiální podpoře uprchlíků. Polidie v listopadu z činu obvinila dvaaadvacetiletého nacionalistu a fotbalového chuligána pražské Sparty.

KVĚTEN

Studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské Hořice dokončili v květnu sochu Anežky České, která v září odcestovala do Vatikánu. Je 160 centimetrů vysoká, váha skulptury je přibližně 300 kilogramů

ČERVEN

Již 58. ročník festivalu Smetanova Litomyšl se do historie zapsal jako velice úspěšný, s rekordním zájmem návštěvníků o vstupenky, s vysokou kvalitou uměleckých výkonů a příznivým počasím. 

ČERVENEC

Dne 3. července bylo vzpomenuto na bojišti u Chlumu 150 let od bitvy u Hradce Králové. Oběti jezdecké srážky u Střezetic připomíná od 1. července nový pomník zachycující jezdce a koně od Petra Nováka.

SRPEN

Olympijský park v Pardubicích patřil k nejúspěšnějším sportovním podnikům ve městě v letošním roce. Areál na soutoku Labe a Chrudimky přilákal v době konání her v Riu přes 374 tisíc lidí i řadu sportovních osobností. 

ZÁŘÍ

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem má další unikát. Jeho nejslavnější část, africké safari, se stala první kulturní památkou svého typu v republice. Jedinečnost afrického safari tak dostala zcela nový rozměr.

ŘÍJEN

Desátý měsíc patřil krajským volbám, v obou krajích zvítězilo hnutí ANO, které však skončilo v opozici. Novým hejtmanem Královéhradeckého kraje se stal Jiří Štěpán (ČSSD), v Pardubickém kraji obhájil svůj post Martin Netolický (ČSSD). 

LISTOPAD

S výrazným předstihem proti minulosti, již v polovině listopadu, byla otevřena sjezdovka na Černé hoře a zahájena tak byla nová lyžařská sezona v Krkonoších. 

PROSINEC

Prosincová změna jízdních řádů vrátila po deseti letech přímé vlakové spojení Broumovska a Náchodska s Prahou. Zjednodušilo se tak cestování mezi severovýchodními Čechami a hlavním městem.

Rok 2016.Zdroj: Deník