Nový Bydžov se tak řadí mezi velmi aktivní města v rámci projektu „Čistá obec, čisté město, čistý kraj".

Sběrný dvůr, resp. bývalé sběrné suroviny v Novém Bydžově už nevyhovovaly potřebám občanů města a proto se radnice rozhodla požádat o dotaci a zařízení zmodernizovat.

„Rozšířili jsme sběr o nebezpečné odpady a vybudovali vhodné podmínky pro načítání pytlů s čárovým kódem, což umožní lepší organizační zajištění sběru," prozrazuje Lenka Hlaváčková z Městského úřadu v Novém Bydžově. Přínosem je i kvalitnější sociální zázemí.

Při slavnostním otevření si zábavu užily také děti, které se dozvěděly, jak správně třídit odpad.

Sběrný dvůr je jedním z klíčových zařízení pro sběr tříděného odpadu. Papíry, plasty nebo sklo může každá domácnost odnést do barevných kontejnerů v blízkosti domova, nebo je vytřídit formou pytlového sběru. Jenže doma vzniká i další odpad, který se běžných kontejnerů nevejde. Domácnosti nejčastěji řeší otázku kam s kovovým odpadem, starým nábytkem nebo třeba vysloužilou ledničkou a jiným elektroodpadem. Pak přichází na řadu sběrný dvůr.

Otevření moderního sběrného je dalším konkrétním projektem v rámci sběru tříděného odpadu, kterému se město Nový Bydžov aktivně věnuje.

Například se každoročně účastní soutěží obcí ve sběru tříděného odpadu o titul „Čistá obec", kde se ve své kategorii Nový Bydžov umístil na 6. místě, anebo také využívá projektu výpůjček sběrných nádob.