Kraj si hrozbu nedostatku personálu ve svých nemocnicích uvědomuje. Podle šéfa Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Miroslava Procházky budou péči v nemocnicích v budoucnu nejvíce ohrožovat právě odchody zdravotníků. „Pokud se nám podaří udržet hospodářské výsledky, chtěli bychom další navýšení platů," řekl včera novinářům.

Pomohlo by třicet procent

Podle odborářky Ivy Řezníčkové z trutnovské nemocnice půjde pětiprocentní navýšení platu z úhradové vyhlášky. Další procento si zdravotníci vyjednali s krajem.

„Jenže navýšení je nedostatečné. Aby zdravotníci neodcházeli, muselo by činit aspoň třicet procent, protože takové platy jim nabídnou jinde," řekla Deníku Iva Řezníčková. Podle ní dostávají plat v takové výši například vysokoškolsky vzdělané sestry, které odcházejí pracovat například jako manažerky do obchodních řetězců.

Chybějí desítky zdravotníků

Iva Řezníčková připomněla, že požadavek jejich odborové centrály na navýšení platů činil pro letošní rok deset procent. „Podpořil nás i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ale stejně to neprošlo," konstatovala.

Specifickou otázkou  je podle ní dorovnání platů lékařů, aby zhruba odpovídalo odměňování ve vyspělých státech:  „Ten nárůst by musel být stoprocentní."

V některých nemocnicích už nedostatek zdravotníků není jen hrozbou, ale realitou. Novobydžovská nemocnice musela od Nového roku ukončit provoz jednotky intenzivní péče. Důvod? Nejsou lékaři.

Chybějí však i jinde. Oblastní nemocnice Náchod v současné době shání asi patnáct lékařů, trutnovská nemocnice jedenáct.  Oběma nemocnicím také chybí množství dalšího zdravotnického personálu.

Peníze na růst platů prý jsou
Jen zvyšování mezd každoročně o zhruba deset procent po několik dalších let by podle zástupců nemocnic mohlo zastavit odchody lékařů a sester z nemocnic. Znamenalo by to každoročně zvyšovat úhrady nemocnicím od zdravotních pojišťoven o zhruba šest procent, a to bez snižujících koeficientů. Uvádí to Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) na svém webu.
Na tomto názoru se podle AČMN shodly všechny nemocniční asociace a sdružení, zastupující státní, krajské a soukromé nemocnice. Růst tarifů o deset procent žádají také odbory, pětiprocentní navýšení od 1. ledna považují za nedostatečné.
Nemocnice by podle AČMN potřebovaly na desetiprocentní nárůst tarifů další zhruba tři miliardy korun. Tyto peníze podle krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů ve zdravotnictví jsou, a to z vyššího výběru pojistného, který činí každý měsíc jednu miliardu korun.