Mám problém s dcer

ou, je velice hubená a mám strach, zda se nejedná o mentální anorexii. Šárka

Anorexie je duševní choroba charakterizovaná nadměrným strachem z tloušťky spojeným s úmyslným a nevhodným snižováním tělesné hmotnosti vedoucím k výrazné vyhublosti. Poruchami příjmu potravy (mentální anorexií a především mentální bulimií) trpí v ČR každá dvacátá dospívající dívka a mladá žena.

Nemocní se zabývají tím, jak vypadají

Mentální anorexie a bulimie jsou častá a závažná onemocnění dospívajících dívek a mladých žen. Nemocní se neustále zabývají tím, jak vypadají, kolik kilogramů váží, vytrvale se snaží zhubnout nebo alespoň nepřibrat.

Anorexie se od bulimie odlišuje výraznou vyhublostí, která je spojena s poruchou menstruačního cyklu, zatímco pro bulimií je typický pocit ztráty kontroly nad jídlem.

Léčba mentální anorexie je velmi svízelná, neboť pacientky nechtějí spolupracovat. Lehčí formu lze léčit ambulantně, těžší onemocnění vždy vyžaduje pobyt v nemocnici a zajištění umělé výživy sondou nebo infuzemi. Léčení je vhodné doplnit psychiatrickou léčbou a péčí psychologa. Ale bohužel se ukazuje , že se vyléčí asi jen 30% nemocných, u 20% dochází k chronickému průběhu a u 10% se projeví těžké psychiatrické onemocnění, např. schizofrenie či endogenní deprese. Sedm procent nemocných umírá na toto onemocnění, proto je vždy nutné vyhledat pomoc lékaře.

Prvořadým cílem léčby je změnit jídelní postoje a chování, oslabit strach z tloušťky a v případě, že je pacient příliš vyhublý, zvýšit jeho tělesnou hmotnost. Těmto cílům odpovídá vstřícný, nedramatický a partnerský terapeutický vztah, ve kterém pacient hraje hlavní roli. Léčba, která v mnoha směrech připomíná trénink nebo otužování, je často bolestivá a únavná.

Tento přístup je vhodný pro většinu spolupracujících pacientů, kromě velmi vyhublých a na životě ohrožených anorektiček, které vyžadují intenzívní nemocniční léčbu.

Léčba je svízelná a zdlouhavá

Léčba poruch příjmu potravy je značně svízelná a zdlouhavá. Domácí forma léčby velmi často nevede k úspěchu a je nutné dívku hospitalizovat na dětské nebo psychiatrické oddělení nemocnice.

Doporučení k návratu normální stravy jsou: jíst pravidelně, alespoň pětkrát denně, a to velmi malé porce, udržet stravu co nejdéle v žaludku a v neposlední řadě přijmout fakt, že nějaké kilogramy se opět přiberou.

V případě individuálního zájmu funguje každé úterý od 13 do 15:30 hodin konzultační poradenství v lékárně U sv.Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz. Na tuto e-mailovou adresu můžete posílat své dotazy týkající se užívání léků.