Postaraly se o to tři stovky krajkářek z Česka, Slovenska a Španělska, které postupně napříč republikou vyrobily nejspíš největší ručně paličkovanou krajku na světě a včera se s ní představily na pražském veletrhu cestovního ruchu Holiday World.

Krajka je dlouhá 4,70 metru, vysoká 2,08 metru, skládá se ze 347 motivů a váží skoro 3,5 kilogramu.

„Komisař agentury Dobrý den, který ji včera zdokumentoval, připustil, že o žádné větší krajce ještě neslyšel. Měli bychom tak mít světové prvenství," uvedla Marie Stoklasová, ředitelka a jednatelka současného výrobce krajek, společnosti Vamberecká krajka CZ.

Měření obřího krajkového závěsu se na veletrhu setkalo s nebývalým zájmem veřejnosti i pořadatelů. „Bylo tady v expozici Královéhradeckého kraje skutečně plno," dodala Stoklasová. Krajkový závěs bude stánek kraje zdobit až do neděle, kdy veletrh končí.

Cesta kolem světa

Obří paličkovaná krajka vznikla za sedm měsíců. Podle iniciátorů jejího upaličkování je především poctou  téměř 400leté krajkářské tradici v Česku. Po skončení veletrhu Holiday World počítají vamberečtí s putovní expozicí jedinečné krajky po regionech, z nichž jsou spolupracující krajkářky. Pořadatelé chtěji krajku zapůjčovat i do zahraničí – například do českých center při zahraničních velvyslanectvích.

Předlohou pro realizaci rekordního ručně paličkovaného závěsu se stala koláž malířky Marcely Hradecky nazvaná Vamberecká duha. O rozkreslení tzv. podvinků, které se staly předlohou pro unikátní paličkovaný závěs, se postarala ředitelka Krajkářské školy ve Vamberku Miroslava Šustrová.

„Holiday World je nejvýznamnější událostí v oblasti cestovního ruchu v Česku a vamberecká krajkářská tradice je rodinným stříbrem, proto nám přišlo velmi vhodné prezentovat v premiéře naši unikátní krajku právě teď a tady," dodala mluvčí firmy Vamberecká krajka CZ Eva Kijonková.

Paličkovaná vamberecká krajka se úspěšně prezentovala například také v roce 2010 na světové výstavě Expo v čínské Šanghaji. Patřila tam mezi 25 „českých perel", kterými se Česko na výstavě představilo. Firma Vamberecká krajka CZ na Expo 2010 dokonce šila šaty pro tehdejší Miss World Taťánu Kuchařovou.

Čtyřsetletá historie krajky

- Tradice krajky ve Vamberku je založena na čtyřsetleté historii tamního krajkářství, které do českých zemí přinesla belgická šlechtična Magdalena Grambová.

- Ve Vamberku se od druhé poloviny 19. století do začátku 20. století krajky vyráběly téměř v každé domácnosti. Od té doby nese Vamberk přízvisko město krajky.

- Krajkářky pracují při výrobě krajek na takzvané herduli, což je látkový válec vycpaný senem. Dvojice paliček je spojena nití navinutou na konci každé z nich. Vzorky vznikají podle předlohy proplétáním nití na herduli.

- Krajka získala zlaté medaile na světových výstavách Expo v Bruselu, Montrealu. Nyní je největším výrobcem tradičních ručně paličkovaných krajek společnost Vamberecká krajka CZ.